Treningi piłkarskie

8 06 2021

W ramach współpracy z LZS Polonią Nowe Kramsko, mam przyjemność poinformować, że na boisku szkolnym od 14 czerwca br. w poniedziałki i czwartki godz. 15:30 (młodzież do lat 14) będą odbywać się DARMOWE treningi piłkarskie. Rodzice mogą przychodzić na trening, by np.: porozmawiać z trenerem. Z oferty mogą skorzystać i dziewczęta, i chłopcy. Uczestnicy treningów, którzy będą obecni na co najmniej 50 % zajęć otrzymają w ostatnim dniu koszulki.

Zachęcam do śledzenia profilu Polonii na Facebooku.

Ponadto odbywają się też treningi dla seniorów (15 lat +) we wtorki i czwartki 17:30 na stadionie w Kolesinie.

Zachęcam do korzystania z oferty.

Patrycja Pempera-Cichy, dyrektor ZENKWitajcie w naszej bajce…czyli Dzień Dziecka w Nowym Kramsku

1 06 2021

Dnia 01.06.2021 r. uczniowie klasy 4-7 rozpoczęli świętowanie Dnia Dziecka ze swoimi wychowawcami od krótkiego spotkania w klasach. Następnie zachowując wszelkie środki ostrożności przeszli do punktu docelowego, czyli miejsca przy sali wiejskiej w Nowym Kramsku. Tam, pan Józef Wachowski, sołtys Nowego Kramska przygotował stoisko do grillowania, za co jako społeczność szkolna jesteśmy bardzo wdzięczni. Ponadto, dzieci otrzymały słodkie upominki, które ofiarowała również nasza Pani Dyrektor Patrycja Pempera – Cichy. W międzyczasie rozgrywały się mecze piłki nożnej, leżakowanie na huście klanza i inne zabawy reintegrujące zespoły klasowe i międzyklasowe.  Po zjedzeniu pysznych kiełbasek, które „serwował” Jan z klasy piątej, przeszliśmy do szkoły aby obejrzeć koncert filharmoniczny związany z muzyką z ekranizacji pt. „Akademia Pana Kleksa”. Dzieci były bardzo zaciekawione i z chęcią wysłuchały innych aranżacji znanych piosenek. Dziękujemy za organizację pani Katarzynie, panu Przemysławowi  i innym nauczycielom za opiekę i wsparcie (Pani Dorocie Kokocińskiej, Elżbiecie Wołek, Joannie Pempera).

R.G„Dzień z kodowaniem”

30 05 2021

„Dzień z kodowaniem” to inicjatywa, w ramach której w naszej szkole w klasach 1-3 świętowaliśmy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę. Kodowaliśmy z matami i kolorowymi kubkami rozwijając zdolność tworzenia, odczytywania i stosowania systemu znaczeń. Działania wymagały od naszych uczniów myślenia analitycznego i pojęciowego oraz umiejętności rozwiązywania problemu. Podczas zajęć nie zabrakło także miejsca na uśmiech, satysfakcję i po prostu dobrą zabawę.

M.B.„Sztafeta ortograficzna”

30 05 2021

Ortografia to trudna sprawa a język polski jest pełen wyjątków. Jak się jej nauczyć i przy okazji dobrze się przy tym bawić? Klasa 3 ma na to sposób: „Sztafeta ortograficzna”. Celem zabawy jest bezbłędne przepisanie tekstu, który wisiał na tablicy na korytarzu. Gra odbywała się w dwóch grupach. Z każdej drużyny jedna osoba podbiegała do tekstu, zapamiętywała zdanie i wracała do grupy. Tekst dyktowała pisarzowi i dopiero po zapisaniu mogła biec kolejna osoba. W grupie była także osoba, która mogła sprawdzić dany wyraz w słowniku ortograficznym. Za każdy błąd odejmowało się punkt.

M.B.Dzień Mamy w klasie 5 :)

26 05 2021

Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia :) ~

Dziękujemy Wam za wszystko!!!

Mała niespodzianka dla MamDzień Języka Angielskiego

26 05 2021

Równolegle do Dnia Języka Niemieckiego w naszej szkole były przeprowadzone obchody Dnia Języka Angielskiego w klasach  od 5 do 8

W tym bieżącym roku szkolnym obchody Dnia Języka Angielskiego musieliśmy dostosować do panującej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i dlatego świętowaliśmy online.

Uczniowie klas 5-8 przygotowali pod fachowym okiem pani Patrycji Stajkowskiej, plakaty tematycznie nawiązujące do krajów anglojęzycznych oraz zaprezentowali ubiór, który również korelował z obchodami Dnia Języka Angielskiego.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobą zaangażowanym w przygotowanie święta języka angielskiego.

Zapraszamy do obejrzenia strony internetowej, na której można obejrzeć prace uczniów  https://sway.office.com/3hmvXwEQg1kxFA6z?ref=Link

P.S. i K.K.Dzień Języka Niemieckiego

23 05 2021

Tegoroczna forma realizacji Dnia Języka Niemieckiego została dostosowana do sytuacji trwającej pandemii i form nauczania, w tym online.

Działania miały charakter hybrydowy. Klasy od 1 do 3 obchodziły ten dzień stacjonarnie na lekcji języka niemieckiego, natomiast pozostałe klasy, od 4 do 8, świętowały online, również podczas zajęć języka niemieckiego.

Uczniowie wszystkich klas na zajęciach korzystali z aplikacji padlet, która zawierała ciekawostki na temat języka niemieckiego oraz  informacje dotyczące krajów niemieckojęzycznych. Celem było przybliżenie uczniom kultury naszych niemieckojęzycznych sąsiadów.

Poniżej został podany link do strony internetowej zatytułowanej Dzień Języka Niemieckiego, gdzie zostały umieszczone m.in. galerie zdjęć z tego wydarzenia oraz filmik, na którym został uwieczniony taniec klasy 2.

Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie święta języka niemieckiego, a szczególne uczniom, ich rodzicom oraz wychowawcom.

Link do strony

Dzień Języka Niemieckiego

K.K.Terminy postępowania rekrutacyjnego

18 05 2021

Najważniejsze informacje

 • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
 • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
 • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
 • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
 • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
 • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
 • Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
 • Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
 • W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w ww. harmonogramie.
 • Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
 • Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).

Źródło: MEiNWracamy do szkoły

13 05 2021

Drodzy Uczniowie.

Stopniowo wracamy do zajęć stacjonarnych. Od 17 do 30 maja naukę będziecie odbywać w trybie hybrydowym: w niektóre dni będziecie na terenie szkole, a w inne – przy monitorze komputera. Harmonogram przesłali Wam Wasi Wychowawcy. Jest on też dostępny w dzienniku elektronicznym w zakładce „Organizacja szkoły”, a tu: „pliki szkoły”. Od 31 maja zajęcia będą tylko w trybie stacjonarnym, czyli na terenie szkoły.

Wiem, że przyzwyczailiście się do lekcji online. Powrót do szkoły może budzić Wasz sprzeciw, obawy, złość i tym samym powodować stres. Możecie obawiać się bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i zastanawiać się, jak zostaniecie odebrani przez rówieśników i nauczycieli. Wszystkie Wasze odczucia i emocje są naturalne i macie do nich prawo. Nie było Was w szkole prawie rok – w życiu każdego to „kawał” czasu i mogło zajść wiele zmian u Ciebie, kolegów, nauczycieli.

My, nauczyciele, czekamy na Was i cieszymy się, że w końcu Was zobaczymy. Rozumiemy Wasze uczucia związane z powrotem do ławek szkolnych i zapewniamy, że możecie liczyć na nasze wsparcie w adaptacji do „nowych”, choć „starych”, warunków nauki. Jesteśmy po to, by Was rozumieć i pomóc.

Dla nas, nauczycieli, priorytetem będzie integracja i relacje. Nie zamierzamy sprawdzać notatek w zeszytach przedmiotowych i zeszytach ćwiczeń z czasu nauki zdalnej – w trakcie lekcji online sprawdziliśmy to, co uważaliśmy za ważne i potrzebne. Nie ma zatem powodów, by po powrocie do nauki w szkole sprawdzać to ponownie. Prace klasowe i sprawdziany odbywały się na bieżąco, zgodnie z planem; być może jeszcze jakiś sprawdzian przed Wami – jak to przy końcu roku szkolnego. Nie spodziewajcie się jednak, że wrócicie do szkoły i zastaniecie „zasypani” sprawdzaniem, ocenianiem i nadrabianiem. Nic z tego!

Drogi Uczniu:

 1. Nie obwiniaj się za to, że możesz mieć trudności w powrocie do szkoły. Potrzebujesz czasu, by się przyzwyczaić.
 2. Będą Ci towarzyszyć różne emocje – to  dobrze! Dzięki nim możesz zorientować się, co jest dla Ciebie ważne, dobre, a czego się boisz, nie lubisz.
 3. Mów zaufanemu dorosłemu (rodzic, nauczyciel) o swoich wątpliwościach i niepokojach – pomogą Ci!
 4. Zaplanuj od nowa swój dzień – połóż się wcześniej spać, bo rano potrzebujesz więcej czasu na przygotowanie się do lekcji (ubrać się, zjeść śniadanie, przebyć drogę do szkoły…). Realizuj go – da Ci to poczucie kontroli, spełnienia i zwycięstwa. Być może będziesz potrzebował kilku prób, zanim osiągniesz sukces.
 5. Staraj się zrozumieć i tolerować innych. Nie tylko Ty się zmieniłeś – Twoje koleżanki i koledzy też. Oni mogą mieć podobne wątpliwości do twoich. Każdy ma prawo być sobą i być pozytywnie przyjęty w grupie.

W imieniu swoim i nauczycieli,
Patrycja Pempera-Cichy, dyrektor szkoły

****************************************************************************

Szanowni Rodzice, Opiekunowie.

Od 17 do 30 maja nauka będzie odbywać w trybie hybrydowym, tj. stacjonarnie i zdalnie. Harmonogram przesłali Wam Wychowawcy Waszych Dzieci. Jest on też dostępny w dzienniku elektronicznym w zakładce „Organizacja szkoły”, a tu: „pliki szkoły”. Od 31 maja zajęcia będą tylko w trybie stacjonarnym, czyli na terenie szkoły.

Wasze Dzieci przyzwyczaiły się do lekcji online. Powrót do szkoły może budzić Ich sprzeciw, obawy, złość i tym samym powodować stres. Mogą obawiać się bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i zastanawiać się, jak zostaną odebrani przez rówieśników i nauczycieli. Wszystkie Ich odczucia i emocje są naturalne i mają do nich prawo. Nie było Ich w szkole prawie rok – w życiu każdego to „kawał” czasu i mogło zajść wiele zmian u Waszego dziecka, jego kolegów, u Was, u nauczycieli.

My, nauczyciele, czekamy na Wasze Dzieci. Rozumiemy Ich uczucia związane z powrotem do ławek szkolnych i zapewniamy, że otoczymy Ich wsparciem w adaptacji do „nowych”, choć „starych”, warunków nauki. Jesteśmy po to, by Im pomóc.

Dla nas, nauczycieli, priorytetem będzie integracja i relacje. Nie zamierzamy sprawdzać notatek w zeszytach przedmiotowych i zeszytach ćwiczeń z czasu nauki zdalnej – w trakcie lekcji online sprawdziliśmy to, co uważaliśmy za ważne i potrzebne. Nie ma zatem powodów, by po powrocie do nauki w szkole sprawdzać to ponownie. Prace klasowe i sprawdziany odbywały się na bieżąco, zgodnie z planem; być może jeszcze jakiś sprawdzian będzie – jak to przy końcu roku szkolnego. Uczniowie po powrocie do szkoły nie zastaną „zasypani” sprawdzaniem, ocenianiem i nadrabianiem.

Rodzicu:

 1. Zaplanuj z dzieckiem od nowa dzień. Stopniowo (metoda małych kroków) wprowadzaj wcześniejsze położenie się spać i wcześniejsze wstawanie – rano będzie potrzebne więcej czasu na przygotowanie się do lekcji (ubrać się, zjeść śniadanie, przebyć drogę do szkoły…). Zachowaj spokój i życzliwość. Daj dziecku czas.
 2. Sprawdź z dzieckiem czy ze względu na dojrzewanie nie są potrzebne nowe buty, ubrania.
 3. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o jego niepokojach i wątpliwościach związanych z powrotem do szkoły. Słuchaj i okazuj zrozumienie – nawet jeśli problemy dziecka wydają ci się błahe. Akceptuj trudne myśli i emocje, pytaj, jak możesz pomóc.
 4. Szukaj balansu pomiędzy stanowczością a wyrozumiałością. Dziecko może mieć problem z wyjściem do szkoły – nie robi tego, by Cię zdenerwować. Pokazuj dziecku pozytywy powrotu do szkoły (nie strasz szkołą!) i nie skupiaj się na negatywach.
 5. Wskazuj dziecku jego mocne strony – zalety, osiągniecia, zdolności. Podkreślaj ich rolę w powrocie do szkoły. Doceniaj małe kroki i chwal za pokonywanie trudności. Nie popędzaj.
 6. Jeśli coś w zachowaniu dziecka Cię zaniepokoi (niski nastrój, wahania nastroju, brak odczuwania radości, utrata pasji, zainteresowań, wysoka drażliwość, zaburzenia snu, apetytu, itp.), daj nam znać – wesprzemy Cię i wspólnie znajdziemy rozwiązanie.
 7. Buduj razem z nami, nauczycielami, atmosferę wsparcia – wszyscy gramy do jednej bramki, wszystkim nam zależy na dobru dziecka.

W imieniu swoim i nauczycieli,
Patrycja Pempera-Cichy, dyrektor szkołyNowe zasady bezpieczeństwa

28 04 2021

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Kancelaria Premiera, a także MEiN, od 4 maja br. uczniowie klas 1 – 3 wracają do nauki stacjonarnej. Obowiązują dotychczasowe zasady sanitarne (Zarządzenie 2/2021 z dnia 15.01.2021 r.). Pozostałe klasy stopniowo wracają od 17.05.2021.

Stosowne zarządzenie regulujące pracę poszczególnych klas zostanie wydane niezwłocznie po opublikowaniu rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty.