Światowy Dzień Pszczół

20 05 2021

W dzisiejszy czwartkowy poranek szkolny zakątek ekologiczny „Kwietna Łąka” rozbrzmiewał wesołym bzyczenim pszczół. Zaroiło się od kolorów i humorów, uśmiechów, zabaw i śpiewu , bowiem klasy 1- 3 spotkały się, by wspólnie uczcić Światowy Dzień Pszczół, który obchodzony jest dwa razy w ciągu roku 20 maja (czyli dzisiaj) i 8 sierpnia. Dzieci posłuchały krótkiej informacji o życiu pszczół, następnie powiedziały dlaczego te owady są ważne dla człowieka. Nauka piosenki o pszczółkach była czystą przyjemnością, a wspólne zabawy zwiększyły apetyty na drugie śniadanie. W klasach uczniowie poznawali pszczołę miodną, jej budowę. Uczyły się także rysować pszczółkę. W małych serduszkach wykiełkowało ziarenko przekonania, że życie pszczół ma bardzo wielki wpływ na życie ludzi.

Projekt realzowany w szkole pn. Kwietna Łąka jest okazją, by mali ekolodzy, poprzez obserwacje i pielęgnowanie zakątka, uczyli się harmonijnego życia w zgodzie z naturą.

wimaKwietna Łąka

12 05 2021

Nasz szkolny zakątek nazwany Kwietną Łąką, to miejsce, gdzie pielęgnujemy bioróżnorodność. W ramah projektu odświeżono i zagospodarowano kącik zieleni, znajdujący się między ścianami budynku szkoły. Uczyniono to  zgodnie z nowoczesnymi przesłankami ekologicznymi, polegającymi na akcji nie koszenia trawników, by tworzyć naturalne środowiska życia dla owadów i ptaków, w tym życie pszczół oraz zagospodarowywania deszczówki. Dzięki nakladowi pracy dzieci i rodziców pod wodzą p. Moniki Brzóski i przy wsparciu p. Wioletty Malinowskiej, kącik nabrał realnego kształtu. Są dwa oczka wodne – poidełka dla owadów, jest domek – hotelik dla owadów pożytecznych, wysiano trawę i kwiaty, pojawiły się ławeczki. Pierwsi lokatorzy hoteliku już zameldowali swoją obecność. Niedługo w ramach instniejącego już w szkole monitoringu lęgu ptaków zostanie dołączone stanowisko, pozwalające obserwować życie owadów. Obserwacje będą też prowadzone na żwo. W naszej małej enklawie naturalnego środowiska jest miejsce, by odpoczać. Projekt pn. Kwietna Łaka zrealizowano dzięki wsparciu firmy IKEA, nauczycieli, pracowników szkoły, rodzicówi i uczniów.                                                wima

Obejrzyj: Pierwsi lokatorzy hoteliku, Kwietną Łąka