Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii

3 11 2018

Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii to autorski projekt artystyczno – naukowy prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Izabeli Rudzkiej.
Czym jest projekt
Przestrzeń i czas to: „Malarska rejestracja pejzażu historii wybranych miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, jednym z dwóch zwycięskich zrywów narodowo-wyzwoleńczych jako twórcze upamiętnienie setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Projekt „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii” zakłada namalowanie sześciu obrazów w oparciu o retrospekcję i porównanie aktualnie obserwowanej przestrzeni pejzażu miejsc z ich historycznym kontekstem z zastosowaniem nowatorskiej, autorskiej techniki malarstwa strukturalnego, zabiegów optycznej transparentności w połączeniu z fotografią i technikami graffiti. Powstanie multi-przestrzenny i kolorystyczny przekaz malarski miejsc związanych z historycznymi wydarzeniami Powstania Wielkopolskiego. Będzie to malarska rejestracja pejzażu historii – pokazanie jego ewolucji poprzez stworzenie własnej czasoprzestrzeni malarskiej, która uwzględnia zmiany obserwowanej przestrzeni w czasie i generuje refleksje na temat jej odbioru w kontekście przenikania się momentów rejestracji i nakładania się czasu historycznego na czas współczesny.” źródło opisu projektu: http://www.thinkart.pl/users/249/Image/I.Rudzka_przestrzen_i_czas_mail.pdf

W ramach projektu Autorka stworzyła obraz na temat współczesnego pejzażu Nowego Kramska i bitwy o wyzwolenie Nowego Kramska przez powstańców wielkopolskich  w dniu z 2 na 3 luty 1919 roku. Efekty pracy I. Rudzkiej będziemy mogli obejrzeć w piątek, 9 listopada 2018r. w czasie wieczornicy poświęconej 100 Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zdjęcia z pracy nad obrazem. Autorem zdjęć jest Leszek Brzóska.

Więcej informacji nt. opisywanego projektu oraz Autorki:

https://www.facebook.com/pg/izrudzka/posts/?ref=page_internal

http://www.thinkart.pl/users/249/Image/I.Rudzka_przestrzen_i_czas_mail.pdf

wimaPatriotyczna sobota w Sulechowie

27 10 2018

W sobotę, 27 października 2018 r. szkolny zespół Wiolinki wziął udział w 8 Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej w Sulechowie. Trzynastoosobowa grupa kl. IV – VIII zaprezentowała dwie piosenki: „Nowe Kramsko”, „My dzieci kramskiej ziemi.” Czytaj dalej »Nasi uczniowie na 44 Biesiadzie Koźlarskiej w Zbąszyniu

29 09 2018

W piątek 28 września odbył się konkurs dla młodych muzyków ludowych w ramach organizacji 44 Biesiady Koźlarskiej w Zbąszyniu pt.: „Gwarum śpiwane, gwarum godane”. Czytaj dalej »Dożynki Wojewódzkie w Babimoście

9 09 2018

W niedzielę, 9 września 2018r., odbyły się w Babimoście Dożynki Wojewódzkie. Nasza szkoła brała w nich czynny udział począwszy od mszy św. o godz. 11.00, poprzez korowód aż do popisów  artystycznych na scenie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Czytaj dalej »Pani Twardowska „w odwiedzinach” u piątoklasistów

21 06 2018

Ballada Adama Mickiewicza „Pani Twardowska” to jedna z lektur, z którą spotykają się podczas swojej polonistycznej drogi piątoklasiści. Dla współczesnego czytelnika utwór ten jest mało zrozumiały. Pełno w nim archaizmów. Akcja też nie zachwyca niesamowitością. Piątoklasiści postanowili przedstawić balladę w postaci mini przedstawienia. Przystąpili zatem do zadania projektowego. Reżyserem sztuki został Kuba, jego asystentem Bartosz.

Czytaj dalej »Udział naszych uczniów w Festynie Caritasu

16 06 2018

W sobotę, 16 czerwca 2018r. w sali wiejskiej w Nowym Kramsku odbył się doroczny Festyn Caritasu. W części artystycznej wystąpili nasi uczniowie: grupa przedszkolna, Wiolinki i wokaliści z klasy III i V. Piosenki i układy choreograficzne były naszą cegiełką w akcji Caritasu, która festynem wspiera letni wypoczynek dzieci. Atmosfera spotkania była rodzinna. Wszyscy zaprezentowali bardzo dobry poziom artystyczny.

Czytaj dalej »Udział dzieci z przedszkola i ZE w Gminnym Dniu Kobiet

13 03 2018

W poniedziałek, 12 marca 2018r. w sali wiejskiej w Nowym Kramsku odbyła się miłą uroczystość – Gminny Dzień Kobiet KGW. Dla Pań wystąpiły dzieci z nowokramskich placówek oświatowych: przedszkola i szkoły podstawowej.

Czytaj dalej »Dzień Babci i Dziadka

20 01 2018

Dnia 19.01.2018 r. w Zespole Edukacyjnym w Nowym Kramsku  odbyła się uroczystość skierowana do Babć i Dziadków z okazji Ich święta.

Czytaj dalej »26 Finał WOŚP

14 01 2018

W niedzielę, 14 stycznia 2018 r. przedstawiciele naszego Zespołu Edukacyjnego wzięli udział w 26 Finale WOŚP organizowanym przez Sztab Orkiestry mieszczący się w babimojskim GOK’u. W programie zaprezentowały się przedszkolaczki – grupa łączona młodsza i starsza, przygotowane przez panie – Ludmiłę Popiołek i Agnieszkę Raczkowiak; zespół wokalny klasy trzeciej pod batutą p. Renaty Adamczak oraz zespół Wiolinki – pod opieką p. Wioletty Malinowskiej. Dzieci wykonały tańce, zaśpiewały piosenki, a przede wszystkim pokazały, że mają wielkie serca, którymi potrafią się dzielić z potrzebującymi. Naszych artystów przywieźli rodzice, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji dzisiejszego udziału ich pociech w tak szlachetnym przedsięwzięciu.

wima/ foto mirmal