Rekord dla Niepodległej

13 11 2018

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypada 11 listopada, dzieci przedszkolne, uczniowie szkoły podstawowej i wszyscy pracownicy z naszego Zespołu Edukacyjnego, 09 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 przyłączyli się do ogólnopolskiego bicia „Rekordu dla Niepodległej” poprzez wspólny śpiew czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”.

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym dniu o godz. 12:00, uczestniczyliśmy również w Czytaniu dla Niepodległej”, zorganizowanym przez Panie: Irenę Niewiadomską i Patrycję Cichy.

L.O./foto MMWieczornica Międzypokoleniowa i Koncert piosenki patriotycznej

10 11 2018

W dniu 9 listopada po południu spotkaliśmy się w sali wiejskiej, gdzie zaprezentowany został program artystyczny pt. „Droga Nowego Kramska do Niepodległości”. W Wieczornicy uczestniczyli Włodarze Gminy, Sołectw, mieszkańcy Nowego Kramska, Kolesina i Starego Kramska, uczniowie i nauczyciele ZE w Nowym Kramsku oraz przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń.

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek Hymnu polskiego.

Podczas uroczystości została  przedstawiona krótka historia Nowego Kramska. Zaprezentowano także fragmenty książek, w których ich autorzy wspominali swój pobyt w Nowym Kramsku jeszcze przed odzyskaniem niepodległości w 1945 roku. Martyna Kostera odczytała swoje refleksje dotyczące patriotyzmu i miłość do ojczyzny. Wszystko zostało wzbogacone wierszem, tańcem, piosenką i pieśnią patriotyczną. W programie wystąpiły dzieci z przedszkola przygotowane przez Panie: Renatę Adamczak i Ludmiłę Popiołek, Wiolinki, których opiekunem artystycznym jest Pani Wioletta Malinowska oraz uczniowie z klasy szóstej i ósmej.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę „Droga Nowego Kramska do Niepodległości”, na której zaprezentowano historyczne dokumenty i zdjęcia oraz prace plastyczne przygotowane przez przedszkolaków, uczniów i nauczycieli naszego Zespołu Edukacyjnego.

Miłym akcentem tego wieczoru była wizyta Pani dr hab. Izabeli Rudzkiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która zaprezentowała swój obraz o Nowym Kramsku, a będący częścią projektu „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historycznym”.

Ten uroczysty dzień zakończył trwający w naszym Zespole Edukacyjnym projekt pt. „ Marsz ku Niepodległej”, którego autorem i koordynatorem była pani Lilla Omieczyńska.

Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za wspaniałe ciasta, a Mamom naszych uczniów za przygotowanie stołów i sali na tę podniosłą Wieczornicę.

L.O./ foto MMPrzestrzeń i czas w malarskim przekazie historii

3 11 2018

Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii to autorski projekt artystyczno – naukowy prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Izabeli Rudzkiej.
Czym jest projekt
Przestrzeń i czas to: „Malarska rejestracja pejzażu historii wybranych miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, jednym z dwóch zwycięskich zrywów narodowo-wyzwoleńczych jako twórcze upamiętnienie setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Projekt „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii” zakłada namalowanie sześciu obrazów w oparciu o retrospekcję i porównanie aktualnie obserwowanej przestrzeni pejzażu miejsc z ich historycznym kontekstem z zastosowaniem nowatorskiej, autorskiej techniki malarstwa strukturalnego, zabiegów optycznej transparentności w połączeniu z fotografią i technikami graffiti. Powstanie multi-przestrzenny i kolorystyczny przekaz malarski miejsc związanych z historycznymi wydarzeniami Powstania Wielkopolskiego. Będzie to malarska rejestracja pejzażu historii – pokazanie jego ewolucji poprzez stworzenie własnej czasoprzestrzeni malarskiej, która uwzględnia zmiany obserwowanej przestrzeni w czasie i generuje refleksje na temat jej odbioru w kontekście przenikania się momentów rejestracji i nakładania się czasu historycznego na czas współczesny.” źródło opisu projektu: http://www.thinkart.pl/users/249/Image/I.Rudzka_przestrzen_i_czas_mail.pdf

W ramach projektu Autorka stworzyła obraz na temat współczesnego pejzażu Nowego Kramska i bitwy o wyzwolenie Nowego Kramska przez powstańców wielkopolskich  w dniu z 2 na 3 luty 1919 roku. Efekty pracy I. Rudzkiej będziemy mogli obejrzeć w piątek, 9 listopada 2018r. w czasie wieczornicy poświęconej 100 Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zdjęcia z pracy nad obrazem. Autorem zdjęć jest Leszek Brzóska.

Więcej informacji nt. opisywanego projektu oraz Autorki:

https://www.facebook.com/pg/izrudzka/posts/?ref=page_internal

http://www.thinkart.pl/users/249/Image/I.Rudzka_przestrzen_i_czas_mail.pdf

wimaDzień Głośnego Czytania

27 10 2018

W czwartek, 18 października 2018r. w klasie nr 18 spotkali się uczniowie klas 1- 3, by w ramach kampanii czytelniejszej „Gangu Słodziaków” posłuchać  fragmentów książki opowiadającej o małych bohaterach. Dzieciom czytała nasza pielęgniarka – p. Edyta. Całość spotkani przygotowała p. I. Niewiadomska. Czytaj dalej »Spotkanie z historią

15 10 2018

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przygotowanym przez  Agencję Widowisk Historycznych ARKONA z Torunia widowisku pt. „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Podczas „żywej” lekcji historii uczniowie klas I – VIII w bardzo ciekawy i barwny sposób uzyskali informację na temat walki Polaków o niepodległość w XIX i na początku XX wieku. Czytaj dalej »Pani Twardowska „w odwiedzinach” u piątoklasistów

21 06 2018

Ballada Adama Mickiewicza „Pani Twardowska” to jedna z lektur, z którą spotykają się podczas swojej polonistycznej drogi piątoklasiści. Dla współczesnego czytelnika utwór ten jest mało zrozumiały. Pełno w nim archaizmów. Akcja też nie zachwyca niesamowitością. Piątoklasiści postanowili przedstawić balladę w postaci mini przedstawienia. Przystąpili zatem do zadania projektowego. Reżyserem sztuki został Kuba, jego asystentem Bartosz.

Czytaj dalej »SPOTKANIE Z MISTRZEM JUJUTSU

18 05 2018

W 18 maja gościliśmy p. Mariusza Karolewskiego zdobywcę I miejsca w JUJUTSU (europejski odpowiednik JUDO) w kategorii do 80 kg Senior Czarne Pasy podczas Mistrzostw Europy IMAF, które odbyły się w dniach 14-15 października 2017 r. w Landgraaf w Holandii.

Czytaj dalej »