Warsztaty koźlarskie

13 01 2018

W dniach 12 – 13 stycznia 2018 r. członkowie Wiolinek, a wśród nich uczniowie grający na ludowych instrumentach ludowych, wzięli udział w Warsztatach koźlarskich zorganizowanych przez właścicieli Karczmy Taberska – państwa Jolantę i Marka Taberskich. Uczestnicy spotkania mieli zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz możliwość udziału w warsztatach: wokalnych i instrumentalnych. Grę na instrumentach ludowych: sierszenkach, koźle białym weselnym, skrzypcach i klarnecie dzieci doskonaliły pod okiem mistrzów – p.Jana Prządki i p.Jurka Skrzypczaka. Zajęcia wokalne prowadziła opiekunka Wiolinek -p. Wioletta Malinowska. Efektem warsztatów był sobotni koncert kolęd, podczas którego wystąpili: Kapela Koźlarska Kargusie, zwana „Kapelą z Jeziora”, Pastuszkowie Grocze spod Zbąszynia, uczniowie mistrza Jana Prządki z Podmokli Małych, Dąbrówki Wielkopolskiej oraz ze szkoły podstawowej w Nowym Kramsku, a także członkowie szkolnego zespołu taneczno – wokalnego Wiolinki z kl. 4-7,  z nowokramskiej podstawówki.  Koncert z dużym „zadęciem” – scena ledwo pomieściła tak liczną grupę muzykantów. Piękna manifestacja przynależności do określonej kultury, poszanowania przeszłości i z nadzieją na przyszłość. Gospodarze koncertu podkreślali zadowolenie z możliwości goszczenia u siebie tak zacnej i zdolnej młodzieży, która chłonie mądrość poprzednich pokoleń. Publiczność śpiewająca kolędy wraz z artystami dawała wielkie wsparcie występującym. Atmosfera warsztatów – miła i spokojna sprzyjała uczeniu się. Piękny początek weekendu wprawił wszystkich w dobre nastroje, za co serdecznie dziękujemy Państwu Jolancie i Markowi Taberskim.

wimaUdział naszych uczniów w koncercie „Kolęd i Pastorałek na Ludową Nutę” w Dąbrówce Wielkopolskiej

10 01 2018

W środę, 10 stycznia 2018 r . grupa naszych uczniów: instrumentaliści ludowi i Wiolinki, wzięła udział w XIV Koncercie „Kolęd i Pastorałek na Ludową Nutę”, który odbył się w Dąbrówce Wielkopolskiej. Dzieci zaprezentowały wiązankę następujących kolęd: „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Do szopy hej pasterze”, „Wśród nocnej ciszy”. Do śpiewu akompaniowali: Arkadiusz Drozda, kl. V – na koźle białym weselnym, Adrian Drozda, kl. VI, Martyna Kostera, kl. VII, Wiktoria Fiłka, kl. V – na skrzypcach. Na koncercie spotkały się dzieci ze szkół podstawowych Regionu Kozła: Podmoklanie z Podmokli Małych, Grupa Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu, dzieci z SP im. Marcina Rożka z Kosieczyna, Kapela Koźlarska „Ze sini”, grupy z Ludowego Ogniska Muzycznego SP Dąbrówka Wlk., Dziecięcą Grupa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wlkp. oraz grupa wokalna ze szkoły w Dąbrówce i schola parafialna z Dąbrówki. Gospodarze pokazali, że Dąbrówka Wlkp. tradycją stoi. Dlatego chętnie jeździmy na takie spotkania, by podkreślić nasz szacunek dla tradycji przodków. Umacniamy się we wspólnym działaniu, mającym na celu ocalenie od zapomnienia naszej ludowej kultury,z której wyrośliśmy. Występy były wzruszające, ciekawe i bardzo rozmaite. Od tradycyjnych kolęd po współczesne kompozycje. Dziękujemy za zaproszenie. Grupę przygotowali: wokalnie – p. W. Malinowska, instrumentalnie – p.J. Prządka.

wimaWiolinki na Spotkaniu Opłatkowym

7 01 2018

W czwartek, 4 stycznia 2018 r. przedstawicielki Wiolinek – Agata Zamolska i Wiktoria Fiłka wzięły udział w Spotkaniu Opłatkowym Grup Parafialnych. Podczas Mszy św. niosły dary ofiarne. Dziewczęta ubrane były w ludowe stroje panieńskie z terenu Babimojszczyzny. Akcent kultury ludowej w postaci stroju przypomina wszystkim, jak bardzo ważna dla utrzymania polskości podczas zaborów na naszych terenach była kultura ludowa. W dalszej części spotkania dziewczęta uczestniczyły w agapie, gdzie kolędowały wraz z zebranymi gośćmi, wśród których byli Misjonarze Oblaci z Prokury Misyjnej w Poznaniu wraz z siostrą zakonną.

wima