XX Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2020

22 05 2020

Tegoroczny XX Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2020 jest jubileuszowy i WYJĄTKOWY. INNY niż wszystkie…odbywa się w naszych sercach, jest cząstką tego, za czym tęsknimy. Niech to będzie okazja, by odkurzyć wspomnienia…

Zapraszamy do wspominania i „festiwalowania” z nami.

XX Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2020

wimaKrumski konkurs

5 05 2020

„Karczma Taberska” zaprasza do wzięcia udziału w KRUMSKIM KONKURSIE.

Co trzeba zrobić, by zdobyć atrakcyjne nagrody?

Wystarczy wykonać jedno z proponowanych zadań i dać sobie szansę na wygraną:

1. Napisz gwarowo krumską opowiastkę.

2. Przyślij filmik z nagraniem krumskiej piosenki.

3. Zrób kilka zdjęć \10\ z naszego regionu.

4. Napisz felieton dawniej a dziś o Poczcie Polskiej w Nowym Kramsku.

Do wygrania są:

- bony konsumpcyjne do wykorzystania w Karczmie Taberskiej,

- vouchery na wypożyczenie kajaków w Dworze Kolesin,

- vouchery na wypożyczenie rowerów wodnych w Dworze Kolesin.

Pracę należy przesłać na adres mailowy info@karczmataberska.pl do 31.05.2020 r.Promocja folkloru

9 03 2020

Wiolinki – Agata Z., Wktoria F., Kamila K. w niedzielę 7 marca 2020r.  promowały kulturę ludową w postaci stroju nowokramskiego oraz poszanowania tradycji związanej z uroczystościami kościoła lokalnego, niosąc dary ofiarne w czasie mszy św. w dniu wizytacji kanonicznej w parafii Księdza Biskupa. Dziewczęta w profesjonalny sposób wzięły udział w procesji. Gratulujemy postawy zrozumienia wartości tradycji dla rozwoju osobistego i społeczeństwa.

wima/ foto K.Sz.Kolędujemy…

15 01 2020

W czwartek, 15 stycznia 2020r. Wiolinki z kl. 4- 8 wyjechały do Dąbrówki Wlkp. na XVI Festiwal Kolęd i Pastorałek na Ludową Nutę i nie tylko…taki tytuł nosiło spotkanie kolędników. Na scenie zaprezentowali się w tradycyjnych kolędach i pastorałkach uczniowie ze szkół podstawowych z Kosieczyna, Zbąszynka, Dąbrówki Wlkp. i naszej szkoły. Repertuar był bardzo zróżnicowany. Usłyszeliśmy tradycyjne kolędy grane z kapelą koźlarską i we współczesnych opracowaniach. Śpiewano pastorałki i kolędy z akompaniamentem gitar i fletów. Wiolinki zaprezentowały trzy utwory: „Wśród nocnej ciszy” z klarnetem Es, na którym grała Kamila; „Przybieżeli do Betlejem” ze skrzypcami, na których grała Wiktoria oraz pastorałkę „Powiadali we wsi” śpiewaną w’capella przez Wiktorię z towarzyszeniem zespołu. Wiolinki wystąpiły bardzo ładnie, spokojnie. Stworzyły bardzo świąteczny nastrój. Przy pastorałce „Powiadali….” wprowadziły nieco ożywienia. Na koniec wygłosiły chórem:” Za kolędę – dziękujemy. Zdrowia, szczęścia winszujemy na ten Nowy Rok!” Zespół przygotowały panie: W.Malinowska i K. Szymańska.

Dziękujemy za obecność Wiolinkom!

wima/foto mirmalWiolinki i misje, czyli wychowania do wartości ciąg dalszy

26 10 2019

Ewangelizacja w nowokramskich strojach? Dlaczego nie? Od 25 lat w naszej parafii działają t.zw. Misje, czyli Koło Przyjaciół Misji Oblackich. Wiolinki są tymi, które zawsze odpowiadają na potrzeby grupy. Służą do mszy św. w charakterze dziewcząt niosących dary ofiarne w strojach ludowych, grają, śpiewają i uczą się czynić coś dla innych. W sobotę, 26 października 2019r. Agata Z., Wktoria F. i Julia F. wzięły udział w uroczystościach jubileuszowych Nowokramskiego Koła Misyjnego. Nie tylko niosły dary, ale także pomagały siostrze Franciszce w prowadzeniu stoiska. Były także gośćmi uroczystej kolacji. Grupie Przyjaciół Misji Oblackich działającej przy naszej parafii życzymy wielu kolejnych lat działalności, która sprawia, że serca ludzi stają się wrażliwsze na drugiego człowieka.

wima/ foto mirmalNasi uczniowie na 45 Biesiadzie Koźlarskiej

28 09 2019

W dniach 27 – 28 września 2019r. w Zbąszyniu odbyła się 45 Jubileuszowa Biesiada Koźlarska poświęcona mistrzowi Leonardowi Śliwie. Biesiada to wiele artystycznych przedsięwzięć, w których udział wzięli nasi uczniowie.  Prace plastyczne w V edycji plastycznego konkursu pt. „Kontynuujemy Tradycje” wykonali: Nikodem Konefon, Leon Szymański, Tymon Szymański, Kalina Gordon Suchecka, Damian Wichłacz. Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa. W Konkursie Młody Muzyk Ludowy wystąpiły trzy uczennice w kategorii: śpiewak ludowy. Wszystkie są członkiniami szkolnego zespołu Wiolinki. Dziewczęta zdobyły uznanie i każda otrzymała nagrodę: wyróżnienie – Zuzia Młynarczak, III miejsce – Kamila Kostera, a II miejsce – Wiktoria Fiłka.
W poniedziałek 30 września 2019r. uczestnicy biesiadowych zmagań zostali uroczyście oklaskani przez koleżanki, kolegów i nauczycieli podczas szkolnego apelu. Odebrali także swoje nagrody,które wręczyła dyr. ZE p. P. Cichy. Gratulujemy sukcesów!

wima/foto wima, K.S.Konkurs Młodego Muzyka Ludowego

15 09 2019

W niedzielę, 15 września 2019r. w Zbąszyniu odbył się Konkurs Młodego Muzyka Ludowego zorganizowany w ramach 45 Biesiady Koźlarskiej. Na scenie zaprezentowały się dziewczęta z zespołu Wiolinki, które wystąpiły w kategorii: śpiewak ludowy do lat 16.  Każda z uczestniczek zaśpiewała dwie przyśpiewki. Występ oceniało jury składające się z mistrzów muzyki ludowej. Uczennice wypadły bardzo dobrze. Gratulujemy! Wyniki poznamy 28 września br. podczas Biesiady Koźlarskiej. Wiolinki przygotowała wokalnie p. W. Malinowska. Ciepłe podziękowania składamy Rodzicom, którzy zadbali o to, by nasze reprezentantki dojechały do Zbąszynia. :-)   wimaTradycje ludowe i Wiolinki

8 09 2019

W niedzielę, 8 września 2019r. członkinie szkolnego zespołu wokalno – tanecznego Wiolinki wzięły udział w odpuście parafialnym w Nowym Kramsku,  kultywując tym samym tradycję noszenie Poduszki NSM  i stroju ludowego. Doroczne święto to tz.w urodziny parafii – Narodzenia NMP oraz Matki Boskiej Siewnej – opiekunki zasiewów. Dzień ten jest też okazją do złożenia dziękczynienia za plony. Dziewczęta wspaniale poradziły sobie podczas procesji. Zostały także poproszone o niesienie darów ofiarnych podczas mszy św. To zadanie wypadło także dobrze. Słuszne słowa podziękowania skierował do Wiolinek ks. Proboszcz, doceniając fakt kultywowania tradycji przodków.

Dziękujemy Agacie Z., Malwinie S. i Karolinie Z. a także Ich Rodzicom za uczestnictwo w uroczystości.

wimaTradycje – nasza specjalność

20 06 2019

W czwartek, 20 czerwca 2019r. członkinie szkolnego zespołu Wiolinki wzięły udział w obchodach Bożego Ciała w nowokramskiej parafii. Dziewczęta ubrane były w kramskie stroje ludowe i niosły poduszkę NSM. Udział w obchodach uroczystości kościelnych to hołdowanie tradycjom, które w naszym regionie związane były z walką o polskość. Kościół był jednym z bastionów, gdzie członkowie społeczności kramskiej walczyli postawą o swoją tożsamość narodową. W roku Jubileuszu 90 lecia istnienia polskich szkół na terenie Babimojszczyzny warto  pamiętać o tym, że orężem naszych przodków nie zawsze była w sensie dosłownym broń, ale codzienność nacechowana polskością: mowa, pieśń, strój, kultura chrześcijańska, ukochanie ziemi i pracy. Wiolinkom – dziękujemy.

wimaKoźlarskie sprawy

10 06 2019

Miniony weekend przepełniony był muzyką regionalną za sprawą imprez, które odbywały się niedaleko Nowego Kramska. Uczestniczyli w nich uczniowie naszej szkoły i nauczyciele. Od piątku, 7 czerwca br. do niedzieli 9 czerwca odbywał się Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy z towarzyszącymi mu imprezami – Szlakiem Koźlarskim im. Tomasza i Walentego Brudłów, warsztatami muzycznymi oraz nagraniami dla Radia Zachód. Naszą szkołę na imprezach reprezentowali uczniowie: Martyna i Kamila Kostera, Wiktoria Fiłka, Adrian i Arkadiusz Drozdowie. Wraz z nimi przebywał mistrz Adam Knobel. Panny Kosterówny występowały także w kapeli koźlarskiej Kargusie, której są stałymi członkiniami. W Nowym Kramsku odbył się również  VII Przystanek u Jadwigi towarzyszący Szlakowi Koźlarskiemu, gdzie zagrały Martyna i Kamila z Karusiami, a gospodarzami byli nasi nauczyciele – państwo W.M. Malinowscy.

wima