Ula’la…czyli zajęcia z pszczelarzem

6 06 2021

W ramach realizowanego w bieżącym roku szkolnym projektu „Kwietna Łąka” we współpracy z IKEA , poszczególne klasy miały możliwość odwiedzenia pasieki. Spotkanie z pszczelarzem miało na celu przybliżenie dzieciom życia pszczół, próby odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego pszczoly są ważne w życiu człowieka” oraz poznanie specyfiki pracy pszczelarza. Każda klasa spotkała się z p. Łukaszem Szymańskim, który hobbistycznie prowadzi pasiekę.  Pszczelarz, a prywatnie tato dwóch chłopców  z naszej szkoły, postanowił podzielić się ze wszystkimi uczniami swoim doświadczeniem, wiadomościami oraz pomysłem na domek do uloterapii.

Dlaczego pszczoły są ważne w życiu człowieka?  Bo zapylają rośliny przy okazji zdobywania nektaru i pyłku. Dzięki ich pracy, np. warzywa i owoce nie tylko wydają więcej plonów, lecz również wydawane przez roślinę owoce są większe i ładniejsze. Pszczoły zapewniają żywność nie tylko nam, lecz dzięki nim paszę mają również zwierzęta.

Na czym polega praca pszczelarza? Chyba przede wszytkim na wielkim umiłowiania przyrody – pszczół (bo bywa, że ukąszą), pracowitości i spokoju. Pszczelarz musi posiadać wiedzę nt. tego jak prowadzić pasiekę, jakie zwyczaje mają pszczoły, jaki nektar, gdzie i kiedy mają zbierać, jak pomagać im w budowie ula, jakie produkty uzyskiwać z pracy pszczół, żeby im nie szkodzić… jest tego tak wiele, że starczyłoby na stworzenie nowego przedmiotu w szkole. Pan Łukasz taką wiedzę posiada i cierpliwie się nią dzielił. Przy okazji odpowiadał na wiele dociekliwych pytań,  znajdując uznanie w oczach pytających.

A czym jest uloterapia? Krótko mówiąc – terapia ulem. A czym ul może nas leczyć?  Dorboczynne składniki pszczelego powietrza pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Działają one m.in. na drogi oddechowe, dodatkowo  dźwięk wydobywający się z ula działa uspokajająco na człowieka. Aby poddać się uloterpaii, trzeba przebywać w jednym pomieszczeniu razem z pszczołami. Mikrowibracje i biopole wytwarzane przez pszczoły, powietrze z ula, zapach miodu oraz propolisu, szum tysięcy pszczół działają uzdrawiająco i kojąco. Powietrze wydobywające się z ula, w którym nie ma wirusów, grzybów i bakterii, bo pszczoły utrzymują bardzo wysoką higienę w ulu, jest bardzo czyste. Działa ono dobroczynnie przede wszystkim na układ oddechowy. Pomaga na astmę i wszelkie uczulenia. Bardzo dobrze działa także na układ krążenia, reguluje ciśnienie, wzmacnia serce. Jest idealnym środkiem przeciwtrądzikowym. Pan Łukasz pokazał nam domek do ulotarapii, gdzie znajdowały się cztery ule. Trzy z nich, były zabudowane i stanowiły wyposażenie domku – były siedziskami. Jeden z uli był wykonany częściowo ze szkła i każdy uważny obserwator mógł podpatrzyć życie pszczół. Dodatkowo wlot do szklanego ula stanowiła przezroczysta rurka, co uatrakcyjniało oglądanie życia pszczółek. Niektórym grupom udało się nawet wypatrzyć królową. Nie miała korony. Za to była oznaczona niebieską kropką, wykonaną specjalnym markerem.

Spotkanie było bardzo pouczające. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali prelegetna, obserwowali pszczoły, wdychali czyste powietrze i tym samym pozbywali się stresu. Za piękne warsztaty bardzo dziękujemy całej rodzinie państwa Katarzyny i Łukasza Szymańskich. Zachęcamy do odwiedzin leczniczego ula.

wimaWarsztaty w Karczmie Taberskiej – ODWOŁANE!

4 03 2020

Informujemy, że warsztaty zostały odwołane:

W imieniu Karczmy Taberskiej, organizatora Warsztatów dla dzieci Regionu Kozła, serdecznie zapraszamy na Koncert „Gra w Kolory” – Talenty Regionu Kozła, który odbędzie się 14.03.2020 r. o godz. 16:00 w Karczmie Taberskiej.Emocji czas

1 11 2018

… Co to są emocje?… Jakie emocje przeżywamy? … Czy trzeba je hamować?…… Jak wyrażamy emocje?… Czy mamy prawo do wyrażania każdej emocji? … Jak sobie radzić z emocjami?… na te i wiele innych pytać próbowali odpowiedzieć  uczniowie kl. 3 wraz z panią Darią Linowiecką z Biblioteki w Nowym Kramsku. Spotkanie obfitowało w wiele ciekawych refleksji i zabaw. Dzieci nazywały i wyrażały emocje podczas zabaw. Uczyły się współpracy w grupie. Było to pierwsze spotkanie z cyklu spotkań o emocjach. Czytaj dalej »Przedsmak wakacji, czyli wycieczka do Boszkowa

20 06 2018

...zapach wody z jeziora i powietrza rozgrzanego słońcem, smaczne lody i pyszna pizza…wesołe zabawy przy muzyce i w „Małpim Gaju”…jednym słowem – wycieczka do Krainy Smaku! Wszystkie wakacyjne smaki i zapachy napotkały dzieci – uczestnicy wycieczki do Boszkowa, którą w środę, 20 czerwca 2018r. odbyła grupa przedszkolna ze Starego Kramska i druga klasa naszej szkoły. Inicjatorem wyjazdu była p. E. Urbanowicz. Chętni drugoklasiści z wychowawczynią – p. W. Malinowską dołączyli do tej smakowitej wyprawy.

Czytaj dalej »Zajęcia w „Zielonej szkole”

20 04 2018

W piątek, 20 kwietnia 2018r. klasy IV – VI wraz z wychowawcami udały się do Leśniczówki w Klępsku, gdzie wzięły udział w warsztatach nt. pszczół. Spotkanie edukacyjne przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Sulechów. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie „Kto na  Ziemi był pierwszy – pszczoły, czy ludzie?”

Czytaj dalej »