Bezpieczny wypoczynek

28 06 2020

Szanowni Państwo.

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia opracowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży celem ograniczenia ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania epidemii COVID-19 na terenie kraju.

Szczegółowe informacje poniżej:

bezpieczny wypoczynek

telefon interwencyjny w sprawie wypoczynkuKoronawirus i jego wpływ na psychikę dziecka

25 03 2020

Drodzy Rodzice.

Od pewnego czasu doświadczamy emocji, których nigdy wcześniej nie odczuwaliśmy. Warto zastanowić się jak możemy uchronić dzieci przed negatywnym wpływem koronawirusa na ich psychikę. Dotychczasowy świat Waszych dzieci, ale także i nasz, nagle i gwałtownie bardzo zmienił się. Musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości. Dla dzieci jest to jakaś utrata poczucia bezpieczeństwa.

Reakcje dzieci w dużym stopniu zależą od naszych reakcji. Rodzice, którzy reagują ze spokojem, są wsparciem dla dzieci. Nie wszystkie dzieci reagują na stres
w ten sam sposób. U najmłodszych można obserwować zwiększoną płaczliwość lub rozdrażnienie, a nawet powrót zachowań, z których dziecko wyrosło, jak moczenie nocne.

Wśród innych objawów nadmiernej reakcji stresowej na zaistniałą sytuację eksperci wymieniają: smutek, nasilone zamartwianie się, niezdrowe zachowania dotyczące snu czy jedzenia, a u nastolatków również nadmierną drażliwość, tzw. złe zachowanie, problemy z koncentracją uwagi, unikanie obowiązków szkolnych, jak również aktywności, które w przeszłości sprawiały dziecku radość, bóle głowy i ciała bez konkretnej przyczyny.[1]

Rodzice mogą pomóc dzieciom w łagodzeniu stresu związanego
z pandemią koronawirusa poprzez rozmowę, rzeczowe i przystępne przedstawienie faktów. Ważne jest też, by dać dzieciom i nastolatkom poczucie bezpieczeństwa, pozwolić na wyrażenie emocji takich, jak zdenerwowanie, złość, a także podzielić się z nimi własnymi sposobami na rozładowanie stresu.

Warto przedyskutować z dziećmi fakt, że znajdujemy się w wyjątkowej sytuacji. Mówmy otwarcie, że uczucia jakie towarzyszą dzieciom są właściwe – bo dzieci mają prawo odczuwać lęk i niepokój. Ważne, aby miały możliwość Wam Rodzicom o tym  powiedzieć. Jest to pierwszy krok do oswojenia się z nową sytuacją. Nie zakłamujmy rzeczywistości, że nic się nie dzieje, ale też nie demonizujmy całej sytuacji. Wsparcie
i akceptacja w relacjach to klucz nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale i na co dzień.

Pedagog szkolna,
Elżbieta Wołek


[1]https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/koronawirus-covid-19/news-koronawirus-jak-radzic-sobie-ze-stresem-w-czasie-pandemii,nId,4388471Odblaskowa szkoła :-)!

22 01 2020

Nasi uczniowie dbają o swoje bezpieczeństwo w drodze „do” i „ze” szkoły. Promują bezpieczny tryb życia. Wykazują się odpowiedzialną postawą obywatelską. Dlaczego? Bo noszą odblaskowe kamizelki, które sprawiają, że dziecko idące do szkoły jest widoczne z dużej odległości. To gwarancja bezpieczeństwa dla dzieci i dla kierowców, którzy odpowiednio wcześniej reagują – czyli zmniejszają prędkość jazdy. Brawo odblaskowi!

Nasza szkoła od wielu lat prowadzi akcję „Odblaskowa szkoła”. W ramach działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na początku roku szkolnego każdy pierwszoklasista otrzymuje kamizelkę odblaskową.

mirmalSobota w radiu

19 10 2019

W sobotę, 19.10.2019r. członkowie szkolnej grupy BRD wraz z absolwentem szkoły i opiekunem wzięli udział w radiowej audycji Radia Zachód – „Gry i zabawy dla dzieci” prowadzonej przez redaktor panią Elżbietę Wozowczyk – Leszko. Promowali  bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym, a także działalność naszej szkoły w tej dziedzinie. Brd’owcy przekazywali wiele cennych informacji dotyczących wyposażenia roweru, jazdy rowerem (kto?, kiedy? jakie dokumenty należy posiadać?), przepisów ruchu drogowego, w tym przepisów również dla pieszych. Uczniowie przygotowali ciekawe zagadki dla uczestników programu. Prowadzący wykazali się wiedzą i profesjonalnym zachowaniem podczas audycji.  Stworzyli miłą i naturalną atmosferę w studiu. Brawo! Grupę odwiedzająca studio Radia Zachód stanowili: Agata Zamolska, Wiktoria Fiłka, Jacek Skrzypek, Leon Szymański, Hubert Eckert i gościnnie – absolwent naszej szkoły, wieloletni brd’owiec – Oskar Eckert oraz opiekun koła BRD – p. Mirosław Malinowski.

Udział w audycji był możliwy dzięki rodzicom, którzy dowieźli dzieci do Zielonej Góry – dziękujemy.

wima/foto mirmalBezpieczeństwo przede wszystkim!

20 09 2019

W piątek, 20 września 2019r., dyrektor szkoły p. P. Cichy uhonorowała pierwszoklasistów kamizelkami odblaskowymi. Powodem tego wyróżnienia był fakt, że najmłodsi uczniowie szkoły skończyli cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa zachowywania się w drodze „do” i „ze” szkoły. Kamizelki stanowią nagrodę i dodatkowe zabezpieczenie uczniów. Tym samym pierwszacy przystąpili do konkursu polegającego na systematycznym noszeniu kamizelek, w którym najważniejszą nagrodą jest bezpieczeństwo dzieci! Będą też inne niespodzianki! Gratulujemy pierwszoklasistom!

wimaWAKACJE 2019

20 06 2019

Drodzy uczniowie!

Sezon wakacyjny rozpoczęty! To już fakt!  Bawcie się dobrze i bezpiecznie! Szukajcie przygód! Korzystajcie z zapowiadanej słonecznej pogody, nie zapominając o swoim zdrowiu! Odpocznijcie!

Wszystkiego dobrego!

Wasza Szkoła :-)Sobota na dwóch kółkach

14 05 2019

…czyli spotkanie uczniów podstawówek na Wojewódzkich Eliminacjach Lubuskiego Konkursu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Eliminacje odbyły się 11 maja br. w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze. Do finału zakwalifikowało się 41 uczniów spośród 813 biorących udział najpierw w etapach szkolnych i rejonowych. Wśród szczęśliwych uczestników znalazło się pięciu przedstawicieli naszej szkoły: Agata Ceglarek, Agata Zamolska, Wiktoria Fiłka, Oskar Eckert, Jacek Skrzypek.
Na turniej składały się następujące zadania: rozwiązywanie testu z wiedzy o ruchu drogowym, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, przejazd po miasteczku ruchu drogowego i po torze przeszkód. Dodatkowym zadaniem dla każdego uczestnika było opanowanie tremy, która zawsze towarzyszy nawet najwytrawniejszym zawodnikom.
Z przyjemnością informujemy, że wszyscy nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia w postaci tytułów laureata i finalisty konkursu, co daje im dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół średnich. Ponadto Agata Zamolska została mistrzynią województwa i odebrała nagrodę główną w  postaci bonu o wartości 1000 zł.  Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali także cenne nagrody rzeczowe, których fundatorem są główni organizatorzy konkursu. (szczegóły na stronie http://ko-gorzow.edu.pl/wyniki-etapu-wojewodzkiego-lubuskiego-konkursu-bezpieczenstwa-w-ruchu-drogowym-2018-2019/ ). Gratulujemy sukcesu uczniom i opiekunowi – p. Mirosławowi Malinowskiemu. Czytaj dalej »