Szlak Koźlarski im. Tomasza i Walentego Brudłów

9 06 2018

SZLAKIEM KOŹLARZY I POWSTAŃCÓW – to jedna z atrakcji obecnego Konkursu Muzyków Ludowych w Kopanicy. Myśl przewodnia Szlaku związana jest ze 100 leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100 leciem wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stąd udział w przedsięwzięciu Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna.

Tegoroczny Szlak Koźlarsko – Powstańczy zaprowadził uczestników w progi naszej szkoły, która słynie z kultywowania tradycji muzycznych, będących w czasach zaboru przejawem tożsamości narodowej. Społeczność szkolna wraz z przedszkolakami zgromadziła się na boisku, tam powitano gości muzyką i brawami. Zespół Wiolinki oraz kapela koźlarska muzycznie wyraziły radość z odwiedzin. Następnie prowadzący Szlak -  p. Janusz Jaskulski streścił ideę tegorocznej wędrówki i przedstawił uczestników. W dalszej kolejności zaprezentowali się muzycy wędrujący szlakiem: kapela kozła czarnego ze Zbąszynia, kapela dudziarska z Nietążkowa oraz Szkot. Dziękujemy pomysłodawcom Szlaku za urozmaicenie zajęć szkolny, a przede wszystkim za to, że wzbogacili naszą wiedzę historyczno – muzyczną.

Druga część spotkania z uczestnikami Szlaku Koźlarzy i Powstańców odbyła się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Nowym Kramsku. W tej części słowo powitania gości wygłosił sołtys Nowego Kramska, następnie Wiolinki zaśpiewały piosenki patriotyczne i ludowe, ideę Szlaku wyjaśnił prowadzący go, muzycy ludowi zaprezentowali swoje umiejętności, złożono kwiaty i znicze pod Pomnikiem przy asyście Pocztu Sztandarowego Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców.

wima


Opcje

Info