Czym jest biblioterapia?
Dziś kilka słów do Rodziców, którzy zostali postawieni w trudnej sytuacji ze względu na epidemię koronawirusa i ze względu na nauczanie zdalne. Nie tylko muszą zmierzyć się z nauczaniem, ale też z frustracją swoich dzieci, ich niepokojem, strachem i niezrozumieniem sytuacji. I tu z pomocą przychodzi BIBLIOTERAPIA.
Czym jest biblioterapia? To zamierzone oddziaływanie przez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek, fragmentów utworów, oglądanie i słuchanie adaptacji utworów literackich. Terapia ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia dziecku trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, daje szansy nabrania wiary w siebie, wpływa pozytywnie na emocjonalne stany. Rozwija osobowość poprzez prezentowanie literackich wzorców osobowych godnych naśladowania. Wzbogaca język, wiedzę, wyobraźnię, zdolność rozumienia pojęć moralnych i rozwój uczuć.
Biblioterapia na odległość – czy to możliwe?
Już Henryk Sienkiewicz pisał, że „Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo się ubawi, albo zaśnie- w każdym przypadku skorzysta”. W środowisku bibliotekarzy nie trzeba nikogo namawiać do czytania, wszyscy wiemy, że książka jest wartością. Ale jak wykorzystać to narzędzie w edukacji, wychowaniu i terapii na odległość? Celem biblioterapii jest wsparcie i umacnianie odbiorcy poprzez ukierunkowanie czytania.
W okresie walki z koronawirusem szczególnie pomocne są materiały dostępne w sieci. Każdego dnia pojawiają się nowe propozycje, warto z nich skorzystać.
- „Masz tę moc”- to książka dla dzieci w formacie pdf. A. Frączek, E. Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów.
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf - ”Jeżyk Bartek zostaje w domu”- bajka napisana przez Martę Mytko, psycholożkę i nauczycielkę języka polskiego. Bajka wyjaśnia przedszkolakom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada jak spędzić czas wolny. https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf
- ”Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” autorką jestDorota Bródka, psycholog. Książka dostępna jest jako ebook w formacie pdf i w formie audiobooka.
http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf
,/dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pd
- ”Zgrywisia, zaklęcia i zabawa w śpiewanego”-opowieść na czas zarazy, autorką jest Maria Maruszczyk, psycholog, bajkoterapeutka. Wersja do posłuchania i poczytania jest tutaj
https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&app=desktop
Zachęcam do skorzystania, aby pomóc sobie i dzieciom.
Irena Niewiadomska
(Na podstawie artykułu: ”Jak pracować zdalnie, cz.2-Biblioterapia.Poradnik dla bibliotekarzy”)