BIBLIOTEKARKA POLECA KOMIKSY

Dziś chciałabym zachęcić Was do czytania komiksów, które w czasie, gdy ja chodziłam do szkoły podstawowej,  były bardzo popularne.

Po 1989 roku Polacy przestali tworzyć komiksy dla młodszego odbiorcy, skupiając się na albumach dla dorosłych. Ostatnie lata przyniosły jednak zmianę, a polski komiks dla dzieci przeżywa drugą młodość. Dostrzegł to największy wydawca w kraju, Egmont, i  zorganizował konkurs imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci, którego efektem jest pięć albumów. Planowana jest już kolejna edycja tego konkursu. W naszej bibliotece szkolnej posiadamy komiks autorstwa Janusza  Christy pt.: ”Kajko i Kokosz”, bardzo zabawny i ciekawie zilustrowany. Wielu z Was już go czytało.

Chciałabym Wam zaproponować kilka tytułów komiksów, które warto przeczytać.

„Bartnik Ignat i skarb puszczy”

Tomek Samojlik zabiera czytelnika do puszczy pod carskimi zaborami. Mieszka w niej tytułowy bartnik Ignat, który żyje zgodnie z rytmem przyrody. Przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z niedźwiedziami, które chcą zjeść jego miód, ale i okrutnymi najemnikami, którzy zamierzają wyciąć las. Najbardziej epicki, ale bardzo krwawy i straszny komiks Samojlika. Dla dzieci, które lubią się bać.

Bartnik Ignat i skarb puszczy - Tomasz Samojlik (200105 ...

„Detektyw Miś Zbyś na tropie”

Detektyw Miś Zbyś na tropie.

Tytułowego bohatera wymyślił Maciej Jasiński, żeby opowiadać bajki swojemu synkowi. Na ich podstawie napisał później scenariusz, który zilustrował Piotr Nowacki. Tak powstał album o Misiu Zbysiu i Borsuku Mruku, którzy na zlecenie królowej pszczół szukają złodzieja miodu. Najwięcej przyjemności w szukaniu skradzionego miodu będą mieć najmłodsi, którym czytać pomagają rodzice. Niedługo ukaże się drugi tom.

„Kubatu. I tak nie uwierzysz”

Kubatu. I tak nie uwierzysz. Tom 1. - Jakub Syty - Komiks ...

To jeden z laureatów konkursu imienia Janusza Christy. Komiks narysował Przemysław Surma, a napisał Jakub Syty. Chłopczyk nie chce już spać ze swoją maskotką, która przypomina tukana. Ta zabawka to tytułowy Kubatu, wysłany przez tajemniczego czarnoksiężnika do opieki nad dzieckiem. Musi jednak wracać, bo nie jest już potrzebny. Chłopiec postanawia jednak zatrzymać Kubatu, co staje się początkiem niesamowitych przygód.

Może któraś z tych propozycji Was zaciekawi, może dzięki temu polubicie komiksy… Zachęcam do czytania. Wiele z nich znajdziecie na stronie: www.atomcomics.pl lub  www.alejakomiksu.com

Irena Niewiadomska