SZKOLNA GAZETA „MAŁOLATA”

malolata

TO JUŻ 15 LAT !

Naszej gazetce stuknęło 15 lat. Pismo jest dwumiesięcznikiem, chociaż z różnych okazji ( walentynki, Dzień Kobiet, pożegnanie absolwentów, 75 lecie szkoły )ukazywały się wydania specjalne. Zespół redakcyjny to uczniowie z opiekunem – nauczycielem. Kolejnymi opiekunkami były: Jolanta Taberska i Wioletta Malinowska ( 1993 – 1998 ), Maria Waligóra ( 1998/1999 ), Wioletta Malinowska ( 1999 – 2004 ), Aneta Sybis – Jeż ( 2004 – 2006 ),Maria Janusz ( 2006 – nadal ).

numery archiwalne

Pierwszy numer ukazał się w roku szkolnym 1993/1994 z inicjatywy pań: Jolanty Taberskiej i Wioletty Malinowskiej oraz uczniów przebywających w świetlicy szkolnej. Pierwsze numery były pisane na zdobytej przez p. Jolę wiekowej maszynie do pisania lub ręcznie, później pomagała w przepisywaniu p. Celina Andrzejewska. Pani Wioletta pisała na swoim komputerze bądź w pracowni komputerowej. Dziś mamy do dyspozycji komputer w pokoju nauczycielskim lub piszemy w domu, a gotowy materiał przynosimy na przenośnej pamięci.

Poszczególne redakcje starały się , aby pismo było ciekawe, prezentowało problemy uczniów ich sukcesy oraz życie szkoły , a także dostarczało rozrywki. Dlatego w ,,Małolacie” są artykuły na temat bieżących wydarzeń szkolnych, wywiady z ciekawymi ludźmi, sprawozdania, recenzje, felietony, sondaże i opinie, zagadki, rebusy i krzyżówki. Ze względów ekonomicznych pisemko miało format A5 , czasem A4. Dziś staramy się utrzymać w większym formacie ze względu na czytelność zamieszczanych zdjęć.

numery archiwalne

Dzięki zapałowi młodych redaktorów i ich opiekunów, dwumiesięcznik zdobył laury konkursów wojewódzkich:

  • w 1997roku wyróżnienie w konkursie na gazetkę szkoloną organizowanym przez Gazetę Lubuską;
  • ·w 2003 roku wyróżnienie w konkursie na gazetkę szkoloną organizowanym przez Gazetę Lubuską;
  • w 2004 roku nagroda pracy plastyczno – literackiej ( specjalne wydanie gazetki ) w kategorii prac zbiorowych i zakwalifikowanie do etapu ogólnopolskiego w konkursie ,, Rozumienie Europy przez kulturę i sport”;
  • w 2008 roku II miejsce w III Konkursie na najlepszą gazetkę szkolną województwa lubuskiego w roku szkolnym 2007/2008 organizowanym przez WOM w Gorzowie Wlkp., Lubuskiego Kuratora Oświaty i ,, Ziemię Gorzowską”. Szkolna gazetka zmienia się , dojrzewa, ma szpalty, czasem kolory, ale logo – znak rozpoznawczy jest prawie w stanie nienaruszonym.

Z okazji jubileuszu chciałabym podziękować tym, którzy przez lata pracowali, by mogła się systematycznie ukazywać. Zostawili w niej swój ślad. Czytelnikom, że pomimo tylu lat wciąż czekają na nowy numer.

Opiekunka gazetki

* * *

dyplom

Drodzy czytelnicy mamy dla Was  niespodziankę. Nasz dwumiesięcznik zdobył II miejsce w III Konkursie na  najlepszą gazetkę szkolną  województwa lubuskiego w roku  szkolnym 2007/2008 organizowanym  przez WOM w Gorzowie Wlkp., Lubuskiego  Kuratora Oświaty i ,, Ziemię Gorzowską”. Na  uroczystość wręczenia nagród do Galerii  Twórczości Dzieci i Młodzieży w Gorzowie  pojechały redaktorki: Anna Modrzyk, Anna  Omieczyńska i Katarzyna Tomiak oraz  opiekunka p. Maria Janusz. Było to możliwe  dzięki sponsorowaniu wyjazdu przez p. Grzegorza Gróla z Podmokli Wielkich. Na ceremonii wręczenia nagród i wyróżnień oprócz zespołów redakcyjnych nadesłanych na konkurs gazetek byli członkowie jury oraz redaktorzy z ,,Ziemi Gorzowskiej”. Mamy nadzieję, że ta nagroda zmobilizuje nas wszystkich do współpracy i zamieszczania na łamach gazetki ciekawych artykułów, felietonów lub opowiadań.

Redakcja

janusz-0661

Redaktorki gazetki i opiekunka z jury konkursu.