SZKOLNA GAZETA „MAŁOLATA”

malolata

TO JUŻ 15 LAT !

Naszej gazetce stuknęło 15 lat. Pismo jest dwumiesięcznikiem, chociaż z różnych okazji ( walentynki, Dzień Kobiet, pożegnanie absolwentów, 75 lecie szkoły )ukazywały się wydania specjalne. Zespół redakcyjny to uczniowie z opiekunem – nauczycielem. Kolejnymi opiekunkami były: Jolanta Taberska i Wioletta Malinowska ( 1993 – 1998 ), Maria Waligóra ( 1998/1999 ), Wioletta Malinowska ( 1999 – 2004 ), Aneta Sybis – Jeż ( 2004 – 2006 ),Maria Janusz ( 2006 – nadal ).

numery archiwalne

Pierwszy numer ukazał się w roku szkolnym 1993/1994 z inicjatywy pań: Jolanty Taberskiej i Wioletty Malinowskiej oraz uczniów przebywających w świetlicy szkolnej. Pierwsze numery były pisane na zdobytej przez p. Jolę wiekowej maszynie do pisania lub ręcznie, później pomagała w przepisywaniu p. Celina Andrzejewska. Pani Wioletta pisała na swoim komputerze bądź w pracowni komputerowej. Dziś mamy do dyspozycji komputer w pokoju nauczycielskim lub piszemy w domu, a gotowy materiał przynosimy na przenośnej pamięci.

Poszczególne redakcje starały się , aby pismo było ciekawe, prezentowało problemy uczniów ich sukcesy oraz życie szkoły , a także dostarczało rozrywki. Dlatego w ,,Małolacie” są artykuły na temat bieżących wydarzeń szkolnych, wywiady z ciekawymi ludźmi, sprawozdania, recenzje, felietony, sondaże i opinie, zagadki, rebusy i krzyżówki. Ze względów ekonomicznych pisemko miało format A5 , czasem A4. Dziś staramy się utrzymać w większym formacie ze względu na czytelność zamieszczanych zdjęć.

numery archiwalne

Dzięki zapałowi młodych redaktorów i ich opiekunów, dwumiesięcznik zdobył laury konkursów wojewódzkich:

  • w 1997roku wyróżnienie w konkursie na gazetkę szkoloną organizowanym przez Gazetę Lubuską;
  • ·w 2003 roku wyróżnienie w konkursie na gazetkę szkoloną organizowanym przez Gazetę Lubuską;
  • w 2004 roku nagroda pracy plastyczno – literackiej ( specjalne wydanie gazetki ) w kategorii prac zbiorowych i zakwalifikowanie do etapu ogólnopolskiego w konkursie ,, Rozumienie Europy przez kulturę i sport”;
  • w 2008 roku II miejsce w III Konkursie na najlepszą gazetkę szkolną województwa lubuskiego w roku szkolnym 2007/2008 organizowanym przez WOM w Gorzowie Wlkp., Lubuskiego Kuratora Oświaty i ,, Ziemię Gorzowską”. Szkolna gazetka zmienia się , dojrzewa, ma szpalty, czasem kolory, ale logo – znak rozpoznawczy jest prawie w stanie nienaruszonym.

Z okazji jubileuszu chciałabym podziękować tym, którzy przez lata pracowali, by mogła się systematycznie ukazywać. Zostawili w niej swój ślad. Czytelnikom, że pomimo tylu lat wciąż czekają na nowy numer.

Opiekunka gazetki

* * *

dyplom

Drodzy czytelnicy mamy dla Was  niespodziankę. Nasz dwumiesięcznik zdobył II miejsce w III Konkursie na  najlepszą gazetkę szkolną  województwa lubuskiego w roku  szkolnym 2007/2008 organizowanym  przez WOM w Gorzowie Wlkp., Lubuskiego  Kuratora Oświaty i ,, Ziemię Gorzowską”. Na  uroczystość wręczenia nagród do Galerii  Twórczości Dzieci i Młodzieży w Gorzowie  pojechały redaktorki: Anna Modrzyk, Anna  Omieczyńska i Katarzyna Tomiak oraz  opiekunka p. Maria Janusz. Było to możliwe  dzięki sponsorowaniu wyjazdu przez p. Grzegorza Gróla z Podmokli Wielkich. Na ceremonii wręczenia nagród i wyróżnień oprócz zespołów redakcyjnych nadesłanych na konkurs gazetek byli członkowie jury oraz redaktorzy z ,,Ziemi Gorzowskiej”. Mamy nadzieję, że ta nagroda zmobilizuje nas wszystkich do współpracy i zamieszczania na łamach gazetki ciekawych artykułów, felietonów lub opowiadań.

Redakcja

janusz-0661

Redaktorki gazetki i opiekunka z jury konkursu.

* * *

Dla wszystkich zainteresowanych mamy miłą niespodziankę –  w XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gazetek Szkolnych FORUM PISMAKÓW uplasowaliśmy się na  8 miejscu, a trzeba dodać, że o tytuł Mistrza startowało około 240 gazetek. To dla naszej redakcji duży sukces!

Redakcja

* * *

WYRÓŻNIENIE DLA MAŁOLATY

Pod koniec roku szkolnego 2010/2011 otrzymaliśmy zaproszenie na uroczystość podsumowania VI edycji Konkursu na najlepszą gazetkę szkolną województwa lubuskiego organizowanego przez WOM w Gorzowie Wlkp. Wynikało z niego, że naszemu pisemku przyznano wyróżnienie. Niestety nawał prac związanych z zakończeniem roku szkolnego nie pozwolił nam i naszej opiekunce na udział w tym wydarzeniu.

W czasie wakacji na adres redakcji przyszła paczka z dyplomem i prezentami od organizatorów konkursu. Część prezentów przeznaczymy na nagrody za hasło krzyżówki.

To już trzecie znaczące uznanie dla ,,Małolaty”. Cieszymy się bardzo i postaramy się o dalsze sukcesy!

Redakcja

* * *

WYRÓŻNIENIE DLA MAŁOLATY

5 czerwca w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej odbył się finał XII edycji Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego w roku szkolnym 2016/2017. Nadesłano aż 37 gazetek. Jury konkursu wyróżniło naszą Szkolna Gazetkę ,,Małolatę”. Cieszymy się ogromnie, ponieważ wg jurorów poziom tej edycji był bardzo wysoki. Żałujemy, że nie mogliśmy być osobiście na ceremonii podsumowania konkursu (byliśmy na wycieczce). Może będzie jeszcze taka okazja.

Opiekun Szkolnej Gazetki ,,Małolata”- Maria Janusz