Przedszkole Publiczne Nowe Kramsko

RODZICE CZYTAJĄ  NAM BAJECZKI

Popierając akcję „Cała Polska czyta dzieciom” nasze przedszkole rozpoczęło kolejną serię spotkań „RODZICE CZYTAJĄ NAM BAJECZKI”

27 września odwiedziła nas mama Nikodema. p. Marzena przeczytała wiersz Jana Brzechwy „ Na straganie”.  Dzieci z zaciekawieniem słuchały, oglądały kolorowe ilustracje. Czytany utwór wywołał w nich uśmiech. Wykonywały pracę plastyczną tematycznie związaną z treścią.

Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie. Codziennie – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników!

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Tego dnia nasze przedszkolaki wybrały się  gościnnie do przedszkola  do Starego  Kramska .  Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo. Efektem tego świętowania było stworzenie „ Drzewka Przyjaźni” między ” Biedronkami”ze Starego Kramska , „Tuptusiami” i  „Orzełkami” z Nowego Kramska.

Święto  dostarczyło dzieciom wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać. Radość i uśmiech na twarzach przedszkolaków to również nasza satysfakcja, pracowników przedszkola.

TuPTuSie” i ORZEŁKI

Z inicjatywy rodziców naszych przedszkolaków powstały w przedszkolu nazwy poszczególnych  grup.

Grupa  „ Tuptusie” to dzieci 3 i 4-letnie.Wychowawcą grupy jest Ludmiła Popiołek Jesteśmy ciekawi świata i interesujemy się  wszystkim co nas otacza. Poznajemy przedszkole, nasze Panie i rówieśników, z którymi spotykamy się codziennie. Uczymy się tańczyć, śpiewać, rysować i  malować. Lubimy zabawy na placu zabaw i spacery na świeżym powietrzu. Po całym dniu wypełnionym wrażeniami odpoczywamy słuchając muzykę relaksacyjnej i bajek.

Grupa „Orzełki” to dzieci 5 i 6 letnie. Wychowawcą grupy jest Renata Adamczak. Znamy już zasady panujące w przedszkolu. Staramy się pomagać maluchom  w ubieraniu się i sprzątaniu. Wiemy, że wspólna zabawa musi przebiegać zgodnie. Tworzymy już zgraną drużynę. Mamy wiele ciekawych pomysłów. Rodzice wyposażyli nas w potrzebne pomoce. Nasze prace prezentujemy na gazetce. Otrzymaliśmy teczki z kolorowymi książeczkami, w których chętnie pracujemy. Ze smakiem zjadamy śniadania, obiady i desery. Dbamy o zdrowie i higienę, bo codziennie myjemy ręce i  zęby. Lubimy wspólne zabawy na placu przedszkolnym. Pani nam opowiada  i  czyta  bajki.   Radośnie tańczymy i śpiewamy piosenki. Po południu z uśmiechem wracamy do domu.


Bezpieczni przedszkolacy!

Na początku września tego roku dzieci zapoznawały się z elementarnymi zasadami  bezpieczeństwa drogowego, sygnalizacją świetlną oraz znakami drogowymi . Podczas jesiennych spacerów na pobliskim skrzyżowaniu ubrane w kamizelki odblaskowe, uczyły się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. Towarzyszył naszym przedszkolakom Pan „ Świetlik” który bacznie obserwował zachowanie dzieci. Przedszkolaki szybko odnalazły się w tej tematyce, wykazując duże zaangażowanie.

Witamy w przedszkolu!

Rok szkolny 2018/2019 został rozpoczęty!

Po udanych wakacjach uśmiechnięte i stęsknione przedszkolaki powróciły do swoich Pań i kolorowych  sal  przedszkola.

Wszystkim dzieciom w tym roku szkolnym życzymy wiele radości i wytrwałości w dążeniu do celu oraz najpiękniejszych chwil w naszym przedszkolu.


PRZEDSZKOLAKI JEDZĄ ZDROWE RZECZY – NIE ŚMIECI!

8 listopada w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzony jest w Polsce „Śniadanie Daje Moc”.


Pod hasłem „Śniadanie daje moc” 8.11.2017 przebiegła ogólnopolska akcja promocyjna w oddziale przedszkolnym w Nowym Kramsku . Akcji towarzyszyły pogadanki o zdrowym odżywianiu i roli śniadania w żywieniu dzieci. Dzieci na początku wysłuchały prelekcję na temat 12 zasad zdrowego odżywiania i roli śniadania w żywieniu na co dzień przygotowaną przez mgr L. Popiołek. Przedszkolaki przy pomocy nauczycieli przygotowywały wspólne, kolorowe i zdrowe śniadania, przy którym przede wszystkim pamiętały o zachowaniu bezpieczeństwa. Kiedy wszystko było już gotowe,dzieci zasiadły przy stołach i ze smakiem zjadły własnoręcznie zrobione kanapki i witaminowe szaszłyki.

Do realizacji tej akcji włączeni byli również rodzice. W ramach dodatkowego zadania wspólnie z dziećmi wykonali plakaty w domu na temat najważniejszego posiłku dnia – ŚNADANIA. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji tego dnia.

To był dzień kolorowy , bardzo miły i pełny wrażeń przeplatany grami , zabawami , tańcami.

Efekty już widać – dzieci nie przynoszą do przedszkola batonów i innych słodyczy ale zdrowe, przyrządzone w domu kanapki. Najważniejsze cele akcji zostały osiągnięte.

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

W czwartek, 2 listopada odwiedziła nas absolwentka naszej szkoły- Dominika Malinowska, która wykonuje zawód ratownika medycznego. Było to bardzo miłe, a zarazem  ważne spotkanie dla ,,przyszłych ratowników”. Na samym początku Dominika zaprezentowała dzieciom strój ratownika, w którym pracuje na co dzień.  Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci ze specyfiką zawodu ratownika medycznego oraz praktycznym wykorzystaniu  telefonu podczas wzywania pomocy (pogotowia). Mamy nadzieję, że takie spotkanie pozostanie na długo w pamięci przedszkolaków i pozwoli prawidłowo i  bez lęku nieść pomoc potrzebującym.

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK- SPOTKANIE Z POLICJĄ

Dnia 31 października nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze policji. Podczas spotkania przedszkolacy dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po pasach, bawić się w domu i w przedszkolu. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać i wpuszczać do domu. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za spotkanie. Zapraszamy częściej!

RODZICE CZYTAJĄ NAM BAJECZKI

W dniu 26.10.2017 odbyło się „pierwsze czytanie” w ramach realizacji programu ” Rodzice czytają nam bajeczki”. Pani K. Kocur przeczytała dla naszych przedszkolaków książeczkę pt. Złota kaczka”. W nagrodę za aktywność i uważne słuchanie  dzieci otrzymały kolorowanki. Serdecznie dziękujemy i zachęcamy innych rodziców do udziału w akcji  :)

JESIENNA ZABAWA

Jesienią dzieci w przedszkolu się nie nudzą. Każda pora roku do zabawy jest dobra!

DYSKUSYJNY  KLUB KSIĄŻKI

Dnia 17.10. 2017 r. odbyły się kolejne zajęcia wynikające z realizacji programu ,,Czytanie na dywanie”. Pani Daria młodszym przedszkolakom przeczytała opowiadanie pt: ,,Król Drozdobrody”. Do zobaczenia za miesiąc.

WARSZTATY KULINARNE

W dniach 3.10 i 19.10 w przedszkolu Panie zorganizowały dla dzieci zajęcia kulinarne. Każdy przedszkolak miał możliwość przygotować zdrowe, kolorowe szaszłyki owocowe. Natomiast 19.10. 2017 r. dzieci przygotowywały smaczną i bogatą w witaminy sałatkę jarzynową. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, zapach i smak owoców i warzyw. Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały przygotowane zdrowe posiłki.

DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ

12 października br. nasze przedszkolaki podziękowały wszystkim pracownikom szkoły, przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. Wzięły udział w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce. Po występnie przedszkolaki na ręce pani dyrektor wręczyły upominek z najlepszymi życzeniami dla wszystkich pracowników naszej placówki.

SPOTKANIE Z TEATRZYKIEM

,,JESIENNE PORZĄDKI”

Bohaterowie spektaklu (dzik Władek, wiewiórka Basia) w dniu 5 października 2017 r. zaprosili dzieci do lasu na jesienne porządki. Zwracali dzieciom uwagę na potrzebę utrzymania porządku w przedszkolu i w domu. Przypominali o zasadach kulturalnego odnoszenia się do kolegów, koleżanek poprzez stosowanie form grzecznościowych. Przedszkolaki podczas spektaklu miały okazję wcielić się w rolę aktorów poprzez udzielanie pomocy wiewiórce Basi w wycieraniu kurzu i sprzątaniu. Dzieci za wykonaną pracę otrzymały nagrodę- wielkie brawa.

DZIECI CZYTAJĄ DZIECIOM

W roku szkolnym 2017/2018 w  naszym przedszkolu będą organizowane zajęcia czytelnicze prowadzone przez młodzież szkolną. Te działania mają na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. Dnia 2 października odbyły się pierwsze zajęcia.Uczniowie kl. VII zaprezentowali klika utworów  J.Tuwima.

,,PODWÓJNE ŚWIĘTO”

Dnia 29.09.2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się podwójne święto tzn. Dzień Przedszkolaka i Dzień Chłopaka. Tego dnia panie zorganizowały liczne zabawy taneczne z balonami,  zajęcia plastyczne itd. Każdy przedszkolak wykonał SUPER PRZEDSZKOLAKA z kolorowych balonów. Oczywiście wielką niespodzianką dla wszystkich była Dyskoteka Super Przedszkolaka. Na podsumowanie świetnej zabawy dzieci otrzymały ODZNAKĘ SUPER PRZEDSZKOLAKA. Nasi kawalerowie otrzymali od dziewcząt symboliczne krawaty SUPER CHŁOPAKA i słodkie lizaki.Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla super przedszkolaków.

DYSKUSYJNY  KLUB KSIĄŻKI

Dnia 26.09. 2017 r. odbyły się pierwsze zajęcia wynikające z realizacji programu ,,Czytanie na dywanie”. Pani Daria ,,maluszkom”  przeczytała opowiadanie G. Nowak ,,Muzykalna Mućka” natomiast  dzieciom starszym  książkę tej samej autorki pt ,,Niezapowiedziani goście”.

WSPÓLNIE POSPRZĄTAMY ŚWIAT

Dnia 19.09.2017 r. dzieci posprzątały okolice Nowego Kramska w ten sposób przedszkolaki wzięły czynny udział w ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie świata”. Panie przygotowały szereg działań, zabaw mających na celu uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o nasze środowisko. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały wszystkie zadania. Worki były napełnione śmieciami z naszej okolicy. Będą pamiętały ,że należy dbać i szanować naszą przyrodę.

WITAMY W PRZEDSZKOLU

ROK SZKOLNY 2017/2018

Dnia 4.09.2017 r. wszystkie przedszkolaki z naszego przedszkola z radością powitały koleżanki, kolegów oraz panie. Rok szkolny został rozpoczęty w dwóch grupach przedszkolnych: GRUPA „STARSZAKÓW” -(6 LATKI) -8 osób,( 5 LATKI)-2 osoby wychowawczyni mgr Ludmiła Popiołek. GRUPA „MALUSZKÓW”-(3,4,5 LATKI)-16 osób wychowawczyni mgr Agnieszka Raczkowiak. Dzieci w naszym przedszkolu będą poznawały świat poprzez zabawę,śpiew, taniec a także wycieczki krajoznawcze i turystyczne. Oprócz zajęć obowiązkowych, za zgodą Rady Rodziców, dzieci będą korzystać z zajęć-rytmicznych. Również przedszkolacy będą korzystać z zajęć języka niemieckiego, religii, zajęć gimnastycznych oraz logopedycznych. Nasze przedszkolaki będą brały udział w ogólnopolskiej  akcji  pt ,,Dyskusyjny klub książki”. Rodziców serdecznie zapraszamy do czytania dzieciom książeczek, do włączenia się w akcję ,,Rodzice czytają nam bajeczki”. Szczegółowy plan pracy przedszkola znajduje się w dokumentacji przedszkolnej. Zapraszamy do współpracy i zaangażowania w ,,życie” przedszkola.

DYSKOTEKA NA STO!!!!!

Przed  rozpoczęciem wakacji  a dokładnie 29.06.2017r. w naszym przedszkolu panie L.Popiołek i A. Raczkowiak zorganizowały dla   „wytrwałych” przedszkolaków DYSKOTEKĘ NA STO! Dzieci bawiły się przy najnowszych przebojach disco. Brały udział w konkursach tanecznych. Pod koniec zabawy  wybrano MISTERA  oraz MISS DYSKOTEKI. Rodzice przygotowali naszym pociechom rozmaite pyszności.  Zabawa udała się . W ten sposób pożegnaliśmy na wesoło nasze przedszkole. Dziękujemy wszystkim za SUPER  zabawę.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI!

DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO!

22.06.2017 r. odbyło się pożegnanie pani Marii Waligóry.Nasze przedszkolaczki również wzięły udział w tej wyjątkowej uroczystości. Przygotowaliśmy kilka niespodzianek dla pani Dyrektor. W formie wierszy , piosenek, tańca podziękowaliśmy za wszystkie spędzone miesiące. Po występie każdy przedszkolak wręczył  kwiatek jako symbol  wdzięczności . Pani Dyrektor była bardzo wzruszona ,w zamian obdarowała dzieci pysznymi słodyczami.

WYJĄTKOWY DZIEŃ

Dnia 21.06 Rada Rodziców zorganizowała dla naszych dzieci szereg niespodzianek. Odwiedził przedszkolaków iluzjonista, który czarował , żartował, zapraszał chętne dzieci do wspólnej zabawy. Następie nasze maluszki obejrzały pokaz tresury psa. Dzięki Strażnikom Ochrony Kolei dzieci dowiedziały się jak należy zachować się   w przypadku ataku psa. Panie z Rady Rodziców poczęstowały dzieci pysznymi drożdżówkami i zdrowymi hod- dogami. Dziękujemy Paniom  za świetną zabawę organizowaną dla naszych wspaniałych przedszkolaczków.

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS

19 czerwca w naszym przedszkolu pożegnaliśmy rok przedszkolny oraz  grupę ,,starszaków”. Zerówka wierszami i umiejętnościami tanecznymi podziękowała wszystkim za mile spędzony czas w przedszkolu. Maluszki również podziękowały starszakom i wszystkim paniom za zabawy, przeprowadzone zajęcia i  organizowane atrakcje. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim rodzicom, którzy  angażowali się w życie i pracę przedszkola w roku szkolnym 2016/2017. Zapraszamy do dalszej współpracy.

WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ

13 czerwca odbyła się wycieczka do Wioski Indiańskiej.  Dla dzieci były przygotowane różnorodne atrakcje. Przedszkolaki poznały tryb życia jaki prowadzili Indianie. Mogły zobaczyć  a nawe Życzymy udanych , bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia po wakacjach.t dotknąć eksponaty. Dzieci miały okazję zatańczyć indiański taniec, pokonać tor przeszkód i ,,upolować bizona”. Na zakończenie przy wspólnym ognisku upiekliśmy kiełbaski i wysłuchaliśmy melodii na flecie. Dziękujemy organizatorom za mile spędzony czas.

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca to szczególny dzień dla wszystkich dzieci.  W tym dniu dla przedszkolaków Nowego Kramska i Starego Kramska  były organizowane różne atrakcje min. pokaz straży pożarnej, atrakcje organizowane przed przez Nadleśnictwo Sulechów. Panie zorganizowały dla dzieci między innymi :zabawy ruchowe na placu zabaw,malowanie  farbami, robienie baniek  mydlanych i pieczenie kiełbasek .

ŚWIĘTO MAMY I TATY

19 maja w naszym przedszkolu odbyła się szczególna uroczystość pt ,,Wszystkie kwiaty dla mamy”. W tym dniu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Ten dzień był pełen niespodzianek dla mamy i taty, który nie kryli wzruszenia podczas popisów ich dzieci.

CYRK ,,HERCA”

Dnia 9 maja przedszkolaki podziwiały występ artystów cyrkowych. Cyrkowcy  zaprezentowali  tresurę psa, żonglerkę, jazdę na rowerze jednokołowym i czarodziejskie sztuczki. Szczególnie przedszkolakom podobały się  popisy clowna. Nie przestraszył ich nawet dłuuuuugi wąż. Występ pozostanie im na długo w pamięci.

PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

,,MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z KSIĄŻKI”

Dnia 8.05 2017 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt ,,Moja ulubiona postać z książki” współorganizowanego z Biblioteką Publiczną w Nowym Kramsku.  Prace były bardzo ciekawe,wykonane różnymi technikami plastycznymi. Prace Tomasza Klemta, Mileny Dub i Alicji Gronkowskiej zostały wyróżnione. Pani Katarzyna Nowak wręczyła  wszystkim uczestnikom konkursu książeczki i dyplomy. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

FESTIWAL KULTURY REGIONALNEJ

W czwartek, 27 kwietnia 2017r. nasi mali artyści wzięli udział w XVII Festiwalu Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2017.  Zaprezentowały ludowe tańce „ Poszło dziewczę po ziele”, „ Nie chce cię , nie chce …..” oraz „ Taniec Klaskaniec”. Udział naszych dzieci został doceniony i nagrodzony dyplomem oraz Kramszczanką 2017. Do zobaczenia na Festiwalu za rok!

ZABAWA W ZIELONEJ GÓRZE

Na ten wyjazd dzieci  czekały  z niecierpliwością.  Na sali zabaw  „ BUBULAND ” w Zielonej Górze bawiły się  razem z nami także  przedszkolaki ze Starego Kramska . Część dzieci  wspinała się, bawiła się  w basenie z piłkami a inne skakały na dmuchanym zamku. Chłopacy jeździli samochodzikami. Czas minął dla przedszkolaków bardzo  szybko. Ten dzień na pewno był dla wszystkich dzieci  pełen wrażeń.

WIELKANOCNE ŚNIADANIE

12.04.2017 w naszym przedszkolu urządziliśmy uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka, wielkanocnych stroików z bazi i bukszpanu Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania pani dyrektor wraz z paniami złożyły dzieciom ciepłe życzenia.Ten dzień był wyjątkowy. Naszych przedszkolaków odwiedził wielkanocny zajączek .

Takie radosne przeżycia  na długo pozostaną w pamięci.

ŚWIĘTO CZEKOLADY W PRZEDSZKOLU

Dnia 11.04.2017  obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czekolady. W tym dniu dzieci zapoznały się z historią powstania czekolady  poprzez wyświetlenie  na tablicy interaktywnej filmu edukacyjnego. Odbyła się również  pogadanka na temat  wad i zalet spożywania  tej słodyczy.  Przedszkolaki miały okazję ozdobić własnoręcznie ” Czekoladowy torcik” a także zatańczyć „Czekoladowy taniec”. Ten dzień był wyjątkowo słodki dla wszystkich dzieci.

CZYTANIE  NA DYWANIE

31.03.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu : ,,Czytanie na dywanie” zorganizowane wspólnie z Biblioteką Publiczną w Nowym Kramsku. Tym razem p. Katarzyna Nowak przeczytała dzieciom książkę pt: ,,Jacke i piraci z Nibylandii”. Po wysłuchaniu opowieści  pani zorganizowała dzieciom  ”pirackie zabawy”: szukanie skarbów, przeciąganie liny, zabawy z balonami itd.

XXIII TYDZIEŃ Z KULTURĄ

27 marca przedszkolaki obejrzały  legendy miast znad Wisły przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Były to legendy o Imku Wisełce, Neptunie i rybach, smoku wawelskim,  flisaku i żabach,  Halinie Krępiance, Warsie i Sawie. Wszystkie teatrzyki były oprawione w piękne dekoracje,a aktorzy świetnie zagrali swoje role.

WARSZTATY EDUKACYJNE- ŻYCIE JASZCZURKI

W marcu odbyły się zajęcia z jaszczurką o imieniu Gibuś. Dzieci były wprost uradowane z wizyty małego, ciekawego zwierzątka. Nie mogły się doczekać kiedy będą mogły dotknąć i pogłaskać zwierzaka. Pani Agnieszka opowiedziała o pochodzeniu zwierzątka, jego przyzwyczajeniach i jak należy o niego dbać. Przedszkolaki dowiedziały się wiele ciekawych informacji oraz zrobiły pamiątkowe zdjęcia.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Pierwszy dzień wiosny przedszkolaki wraz z paniami przywitały pomysłowo, radośnie i bardzo głośno. W tym dniu zostały zorganizowane gry i zabawy integracyjne pt: ,,Witamy wiosnę”. Wraz z gośćmi – przedszkolakami ze Starego Kramska przeszliśmy w barwnym korowodzie z Marzanną. Żegnając zimę okrzykiem: ,,Żegnaj zimo, witaj wiosno!” powitaliśmy nową porę roku. Podczas spaceru  śpiewaliśmy i graliśmy na instrumentach perkusyjnych. Dodatkową atrakcją były hod- dogi z surówką  przygotowane przez Radę Rodziców. Dziękujemy za miłą niespodziankę.

WIOSENNE PORZĄDKI

Grupa „0” postanowiła rozpocząć wiosenne porządki na terenie przedszkola na powitanie wiosny. Do prac na terenie były przygotowane odpowiednie narzędzia ogrodnicze : grabki, wiaderka, miotełki i td. Dziewczyny ładnie pozamiatały chodniczek , podlały kwiatki. Chłopacy mieli bardzo odpowiedzialne zadania: pozagrabiać plac zabaw, pozbierać suche liście, kamienie, stare gałęzie. Wszyscy pracowali bardzo sumiennie,i odpowiedzialnie wykonywali swoje zdania. Pozbierane śmieci zostały wyrzucone do śmietnika.

Dnia następnego wiosenne porządki „zerówkacze” rozpoczęły na sali. Starszaki z z wielkim zapałem przystąpiły do pracy. Dzieci wycierały kurze, zabawki. Każdy zrobił porządek na swoich półeczkach. Wszystkie klocki , puzzle zostały posegregowane i położone na swoje miejsce. Sala lśniła czystością ,każdy przedmiot stał dokładnie tam, gdzie było jego  miejsce. Dzieci były bardzo zadowolone wynikiem swojej pracy.

Z WIZYTĄ U PTASZKÓW

W budkach lęgowych zamontowanych w pobliżu przedszkola zamieszkał pierwszy ptak- kowalik. Przedszkolaki miały okazję obserwować pierwsze prace podczas przygotowywania gniazda. Pan Mirosław Malinowski opowiedział nam o zwyczajach tych ptaków. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych lokatorów.

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

Dzień 8 marca był dla nas bardzo ważnym dniem. Dziewczynki zostały obdarowane przez chłopców  ,,kwiatkami lizakami”. Dziewczynki w zamian poczęstowały kawalerów słodkościami. Chłopcy zaśpiewali głośno ,,sto lat” i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Dodatkową niespodzianką dla małych kobiet była toaletka. Dziewczynki oraz chłopcy wspólnie bawili się we fryzjera i kosmetyczkę.

DZIECI CZYTAJĄ DZIECIOM

Dnia 3.03.2017 r. chłopcy z MOW z Babimostu z Opiekunką przeczytali przedszkolakom bajkę pt „Kocie w butach” .Dzieci z przyjemnością wysłuchały bajki, czytaną przez chłopca przebranego za kota. Czekamy z niecierpliwością na następne spotkanie z ,,książką”.

CZYTANIE NA DYWANIE

Dnia 24.02.2017 r. odwiedziła nas mama Korneli, pani Justyna Pietrasz- Adamczak. Pani Justyna przeczytała dzieciom wiersze Juliana Tuwima pt: ,,Lokomotywa” i ,,O Grzesiu kłamczuchu i jego Cioci”. Na zakończenie dzieci wykonały piękne prace plastyczne pt: ,,Moja lokomotywa”. Zapraszamy chętnych rodziców do ,,czytania na dywanie”.

ŚWIĘTO PĄCZKA W PRZEDSZKOLU

Dzień koloru brązowego

Był sobie pączek, co nie miał rączek i okrąglutki był jak miesiączek. Miał lukrowaną złocistą skórkę, a w środku dziurkę na konfiturę . Wszyscy go lubią – starsi i dzieci. Na jego widok, aż ślinka leci. Lecz co naprawdę pączki są warte, to przede wszystkim wie Tłusty Czwartek”

tym wierszykiem w naszym przedszkolu zaczął się słodki dzień „ Tłusty czwartek”. Dzieci poznały legendę oraz tradycje związane z tym świętem. Odbyły się zabawy ruchowe. Przedszkolaki ozdabiały symbolicznego pączka słodkim lukrem oraz posypką .

Oczywiście nie zabrakło prawdziwego poczęstunku w postaci pączków. Tę słodką niespodziankę upiekły dla wszystkich dzieci kobiety z KGW w Nowym Kramsku. Były bardzo pyszne!!!

Bardzo dziękujemy !

CZYTANIE NA DYWANIE

W dniu 16.02.2017 odbył się kolejny cykl zajęć programu „ Czytanie na dywanie”.

Pani Katarzyna Nowak przeczytała dzieciom między innymi: „ Jaś i zaczarowana fasola”, „ Lampa Alladyna”, „Sowa i Czarny kruk”. Na zajęciach każdy przedszkolak wykonał z papierowego talerzyka sowę , którą mógł w dowolny sposób ozdobić. Za ambitną pracę i grzeczne zachowanie p. Kasia nagrodziła dzieci cukierkami.

WALENTYNKI

14  lutego przedszkolaki obchodziły w naszym przedszkolu Dzień Zakochanych. Wszystkie dzieci wraz z paniami były przebrane na czerwono. Były gry i zabawy taneczne. Każde dziecko wywróżyło dla siebie serduszka ze szczerymi życzeniami. Z pośród grupy wybraliśmy „ Walentego” i „ Walentynkę”.Dzieci ozdabiały serduszka , które później mogły wręczyć bliskiej osobie.

TEATRZYKI I KONCERTY MUZYCZNE

Co miesiąc bierzemy udział w koncertach muzycznych. W naszym przedszkolu również odbywają się przedstawienia teatralne. W ramach współpracy w spektaklach biorą udział dzieci z przedszkola ze Starego Kramska oraz uczniowie z klas I- III. Dotychczas odbyły się następujące koncerty: ,,Na indiańskim szlaku”, ,,Wilk i 7 koźlątek”, ,,W smyczkowej rodzinie”, ,,Opowieści Szeherazady”  i następujące teatrzyki: ,,Tygrysek w niebezpieczeństwie”, ,,Stoliku nakryj się”, ,,Eko gratka dla niedźwiadka”, ,,Kopciuszek”, ,,Przygody Franka bałwanka”.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka zaczynamy kilka tygodni wcześniej. Z wielkim zaangażowaniem, sercem i miłością wykonujemy niespodzianki dla naszych dziadków.

Ten wyjątkowy dzień  w naszym przedszkolu jest obchodzony bardzo hucznie. Co roku ta uroczystość odbywa się w szkole, gdzie prezentujemy swój program artystyczny. Dziadkowie ze wzruszeniem obserwowali występy swoich wnuków. Ze łzami w oczach wysłuchali piosenek i wierszy. Na koniec zatańczyli ,,taniec disco” oraz otrzymali gromkie brawa.

LEKCJA HISTORII

Dzień Patrona Szkoły

W styczniu 2017 roku dzieci z grupy „0” wzięły udział w apelu z okazji Dnia Patrona Szkoły. Wraz z wychowawczynią panią L. Popiołek przygotowały prezentację multimedialną o mieszkańcu Nowego Kramska Janie Chichym. Temat tegorocznego apelu nawiązywał do historii imienia naszej szkoły czyli Bohaterów o Polskość Ziemi Kramskiej. Apel dla naszych przedszkolaków był lekcją historii o bohaterach walczących o polskość na ziemi karmskiej.

BAL KARNAWAŁOWY

W dniu 25.01.2016 r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola w pięknych kolorowych strojach. Można było spotkać policjantów, wróżki, królewny, spider- manów, batmanów, oraz wiele innych postaci z bajek. Gościnnie przybyły do nas dzieci z Przedszkola ze Starego Kramska wraz z wychowawczynią Panią Moniką. Wspólna zabawa przy muzyce wprawiła wszystkich w dobry nastrój. Podczas odpoczynku dzieci zajadały się słodkościami przygotowanymi przez rodziców, by mieć energię podczas zajęć taneczno- rytmicznych z Panią Dorotą. Kolejny bal już za rok :)

JASEŁKA

W środę 21.12.2016 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie jasełkowe pt ,,W grudniową noc” podczas, którego przedszkolaki przedstawiły historię narodzin Jezusa. Dzieci z pełnym zaangażowaniem śpiewały kolędy i wypowiadały swoje kwestie. Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych strojów oraz upieczenie smacznych ciast.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Dnia 17.12.2016 r. wraz z rodzicami braliśmy udział w ,,,VIII Jarmarku Bożonarodzeniowym” w Babimoście, podczas którego można było kupić nasze ozdoby świąteczne i ozdobione przez dzieci pierniki. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczymy na zakup nowych zabawek. Bardzo dziękujemy tym rodzicom, którzy wykonali piękne ozdoby oraz pomogli w sprzedaży. Zapraszamy do współpracy!!! :)

WIZYTA POLICJI

Dnia 14.12.2016 r. odwiedziny funkcjonariuszy były dla nas bardzo miłą niespodzianką. Pogadanka dotyczyła tego jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy. Nasi goście starali się uwrażliwić dzieci na to, by nie rozmawiać z obcymi. Opowiedzieli o swojej pracy oraz przeczytali książeczkę pt ,, Radiowozik”. Na koniec Panie wychowawczynie (tj. Pani L. Popiołek i Pani A. Raczkowiak)  przeprowadziły z dziećmi quiz na temat ,,Bezpieczeństwo na drodze i w domu”. Wszystkie dzieci za aktywny udział w rozwiązywaniu zagadek otrzymały znaczki odblaskowe.  Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie oraz opowiedzenie o swojej pracy. Zapraszamy :)

MIKOŁAJ

W grudniu odwiedził nas Mikołaj. Bardzo miło wspominamy ten czas. Mikołaj nie przyniósł rózgi tylko wspaniałe prezenty, a także gry dydaktyczne, układanki, puzzle itp. W zamian zaśpiewaliśmy mu piosenki i powiedzieliśmy wierszyki. Miły gość pożegnał nas czule i obiecał spotkanie za rok. Już nie możemy się doczekać i z utęsknieniem patrzymy w okno.

SPOTKANIE Z RODZINĄ

Dnia 1.12.2016 r. (czwartek) nasi artyści z przedszkola wzięli udział w ,,XV Spotkaniu z Rodziną”. Tematem spotkania była bajka, więc przedszkolaki były przebrane za krasnoludki. Zaśpiewały piosenkę, zarecytowały wiersze oraz zatańczyły ,,Baśniowy taniec”. W nagrodę za występ ,,krasnoludki” otrzymały słodycze.

ANDRZEJKI

Dnia 29.11.2016 r. w naszym przedszkolu odbyły się zabawy i wróżby andrzejkowe. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się co nas czeka w przyszłości. Dzieci ,,poznały” imię swojego małżonka lub małżonki oraz dowiedziały się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Przepowiadanie przyszłości sprawiło dzieciom wiele radości. Ten dzień zakończyliśmy zabawami tanecznymi.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25.11.2016 r. nasze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola z pluszowym przyjacielem. przybyły do nas misie duże i małe, w różnych kolorach. Każdy inny, a zarazem wyjątkowy. Obchody tego święta rozpoczęto od obejrzenia prezentacji multimedialnej pt:,,Misie na świecie”. Następnie pluszaki pogimnastykowały się razem z dziećmi oraz brały udział w licznych zabawach, konkursach i misiowych tańcach. Kolejno dzieci wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające misie ułożone z różnych figur geometrycznych (,,Miś Trójkątniak”, ,,Miś Prostokątniak”, ,,Miś Kółeczko”, ,,Miś Kwadraciak”). Prace dzieci mogli obejrzeć rodzice, a Pani Dyrektor M. Waligóra umieściła miły komentarze :,,wspaniale”, ,,pomysłowo” itp.

WIZYTA W BIBLIOTECE

Dnia 17.11.2016 r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Biblioteki w Nowym Kramsku. Pani Danuta pokazała dzieciom, gdzie znajdują się regały z książkami dla dzieci. Przedszkolaki oglądały książki z zaciekawieniem i chętnie zadawały pytania. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Pamiętajmy, że czytanie rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.

PIJ MLEKO – BĘDZIESZ WIELKI!

W niedziele  13 listopada nasze przedszkolaki  wzięły udział w imprezie wiejskiej  w Nowym Kramsku „Popołudnie z Cygą”pt.: ” Wszystko kręci się wokół mleka”.  Przygotowały repertuar dotyczący mleka i wszystko co z tym się wiąże. Przebrania  dzieci już zachęcały do oglądania występu.  Przedszkolaczki zaprezentowały wiersze , zaśpiewały piosenkę o krowie a punktem kulminacyjnym był taniec. Na koniec występu nasi artyści otrzymali wielkie brawa!

Składamy szczególne podziękowania rodzicom za pięknie przebrania swoich dzieci. Liczymy na dalszą współpracę.

ŚNIADANIE DAJE MOC!

Rozpoczęcie akcji „Śniadanie daje moc”.

W tym roku nasze przedszkole wzięło udział w corocznym programie edukacyjnym  Śniadanie Daje Moc! Celem tego programu jest zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W przedszkolu organizowane zostały zajęcia  popierające założony cel.

ROZPOCZĘCIE AKCJI ” ŚNIADANIE DAJE MOC”

Przy pomocy tablicy interaktywnej przedszkolaki  wykonywały ćwiczenia dotyczące zdrowej i niezdrowej żywności. Dzieci były bardzo aktywne. Chętnie odpowiadały na pytania. Dzieci zaznaczały na tablicy produkty, które można jeść podczas śniadania, a wykreślały te, które są małowartościowe.

Przedszkolaki również miały za zadanie przedstawienie zdrowego i niezdrowego śniadania za pomocą wcześniej przygotowanych obrazków. Dzieci miały   poszeregować obrazki ze zdrową żywnością do zdrowego śniadania a ilustracje przedstawiające niezdrowe jedzenie do niezdrowego. Praca okazała się bardzo ciekawa. Podczas wykonywania zadania dzieci dyskutowały o zdrowym i niezdrowym jedzeniu.

Na kartonowych, okrągłych talerzykach dzieci przyklejały propozycje zdrowego  posiłku. Wycinały z gazet produkty, które należy spożywać, aby być zdrowym i silnym. Przedszkolaki wykazały się kreatywnością i pomysłowością. Dzieliły się ze sobą pomysłami .

Bardzo dziękujemy rodzicom za angażowanie w realizacji tego projektu. Zadanie domowe polegało na wykonaniu  kukiełki owocowo- warzywnej. Tę pracę dzieci mogły wykonać wspólnie  z rodzicami. Najciekawsze prace zostały nagrodzone. Każdy wykonawca  kukiełki został uhonorowany  nagrodami oraz dyplomami za udział w    „ Zdrowym konkursie „.

Dnia 8.11.2017 odbył się wielki finał tego projektu w naszym przedszkolu. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Nowym Kramsku i Starym Kramsku spotkały się na wspólnym zdrowym śniadaniu. Przedszkolaki mogły skomponować swoje zdrowe kanapki. Dzieci bardzo chętnie sięgały po warzywa.

Ten dzień  rozpoczęliśmy od  wyświetlenia   na  tablicy multimedialnej  informacji na temat zdrowego odżywiania. Dzieci odgadywały zagadki o warzywach i owocach. Brały  aktywny udział w rozmowie na temat zdrowego trybu życia .

Przed  wykonywaniem wspólnego śniadaniem każdy przedszkolak  pamiętał , że najpierw trzeba umyć ręce. Po umyciu rąk przedszkolaczki komponowały „ zdrowe kanapki”.

Dzieci w miłej atmosferze jadły zdrowe kanapki. Bez pośpiechu wszyscy delektowali się smacznym posiłkiem. Aromat świeżych warzyw unosił się w całym przedszkolu.

Na zakończenie dnia grupa „ 0”przygotowała dla pozostałych  przedszkolaczków teatrzyk pt. „Witaminki”.  . Dzieci były przebrane za witaminy A,B,C,D,E i K. Za pomocą wierszyków każdy zaprezentował walory odżywcze poszczególnych witamin.

Dla słuchaczy szkoły  klas I- III przedstawienie było bardzo ciekawe i pouczające. Po występie uczniowie dyskutowali o zdrowym odżywianiu

Dzień finału akcji    „Śniadanie daje moc” został zakończony zabawą ze świeżakami.

Narodowe Święto Niepodległości

Dzieci z naszego przedszkola również  pamiętały o tym dniu.  Biorąc ze sobą kwiatek w kolorach ojczyzny wzięły udział w uroczystym apelu zorganizowanym przez uczniów szkoły.  Wysłuchały historię Narodowego Święta miały również okazję zaśpiewać wraz z uczniami patriotyczne pieśni.

Pamiętajmy o tych co odeszli…

CZYTANIE NA DYWANIE

Zachęcamy rodziców do czytania książek dla naszych maluszków.

Książka wspomaga w rozwoju i kształtowaniu podstaw dziecka oraz rozwija mowę i myślenie dzieci.

Nasze przedszkolaczki uczestniczą również  w spotkaniach czytelniczych w miejskiej bibliotece w Nowym Kramsku.

Pani Danuta Michalak czyta ciekawe opowiadania, bajki , zagadki dzieciom.

Pani K. Konkiewicz czyta dzieciom "Przygody Misia Maćka" Pani K. Konkiewicz czyta dzieciom „Przygody Misia Maćka” Pani A. Wichłacz przeczytała dzieciom opowiadanie  o ” Czerwonej Kurce”

Bajki o „Wilku i siedmiu koźlątkach ‘ oraz  ” O rybaku i złotej rybce” przeczytała pani A. Dub .

Dziękujemy mamom za udział w zajęciach czytelniczych i prosimy o dalszą współpracę.

„Śniadanie daje moc” „ Zdrowie najważniejsze”

W październiku  w naszym przedszkolu odbył się  „ Tydzień ze zdrowiem”.

Były organizowane dla naszych przedszkolaków szereg zajęć mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania. Dzieci robiły zdrowe sałatki z owoców krajowych oraz owoców egzotycznych.  Sprawdziły się  w wykonaniu sałatki warzywnej. Zakończeniem tygodnia była organizowana wycieczka do Ośrodka Zdrowia w Nowym Kramsku. Pani   pielęgniarka oprowadziła dzieci po ośrodku, pokazała gabinety lekarskie, zabiegowe. Opowiedziała na czym polega badanie pobierania krwi, KTG, jak  można zarejestrować się do lekarza . Dzieci słuchały uważnie.  Za aktywny udział w wycieczce pani pielęgniarka wręczyła każdemu dziecku „ Dyplom dzielnego pacjenta” oraz kolorowankę.  W ramach tego programu odbyła się także  wycieczka do apteki w Nowym Kramsku. Pani farmaceutka wytłumaczyła dzieciom do czego służą leki, kto powinien je przyjmować , co można kupić w aptece. Zwróciła szczególną uwagę ,że lekarstwa  mogą podawać tylko osoby dorosłe.   Na pożegnanie dzieci otrzymały owocowo – witaminowe cukierki  .

50 – lecie  Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej 12 października 2016r nasze dzieci w przedszkolu odwiedził Wiceprezes  Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej p. Stanisław Daszkiewicz. Wręczył  z wyżej wymienionej okazji grę planszowa      pt.” Wędrówka po Gminie Babimost” DZIEŃ NAUCZYCIELA Jak co roku dzieci z przedszkola wzięły udział w Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w szkole. Wyraziły swoje wdźięczność za trudną pracę wierszem,tańcem i piosenką. Ten występ został nagrodzony olbrzymimi brawami a nauczyciele obdarowani zostali kwiatami i laurkami.

DZIEŃ CHŁOPAKA
W tym dniu dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów niespodzianki w formie konkursów , gier, zabaw. Chłopacy musieli wykazać się  siłą , umiejętnościami tanecznymi.
Dziewczyny nagrodziły chłopaków symbolicznymi cukierkami.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W dniu 29.09.2016 w Babimoście , w BAWIGRODZIE dzieci ze Starego i Nowego Kramska obchodziły ” Święto Pieczonego Ziemniaka”.

W tym dniu dominowały gry i zabawy o tematyce ” ziemniaka”( slalom łyżką z ziemniaczkiem, rzuty do celu, zbieranie i sadzenie ziemniaków). Ten dzień skończył się dla wszystkich uczestników wręczeniem dyplomów, medali. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji Święta Pieczonego Ziemniaka. W dniu 22.09.2016r dzieci z Nowego Kramska obchodziły „Święto Przedszkolaka” w Przedszkolu w Starym Kramsku. Uczestniczyły w różnorodnych konkursach, zabawach. Punktem kulminacyjnym było pieczenie kiełbasek . Dzień Przedszkolaka zakończył się słodkim poczęstunkiem,który zorganizowali rodzice ze Starego Kramska a mianowicie gofry. Dziękujemy pani Kamili Meyer za miły dzień a także serdeczne podziękowania składamy rodzicom, którzy się zaangażowali na rzecz dzieci. SPRZĄTANIE ŚWIATA Od najmłodszych lat wdrażamy aby dzieci dbały nie tylko o czystość i higienę osobistą ale także swojego najbliższego środowiska poprzez uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. 14.09.2016r. przedszkolacy również wspólnie ze szkołą wzięły udział w „Sprzątaniu Świata”. Posprzątały teren naszej wsi. Praca ta została zauważona i doceniona przez mieszkańców naszej wsi. P. Kubika, który wręczył dzieciom lizaki. WITAJ PRZEDSZKOLE! Rok szkolny 2016/17 został rozpoczęty w dwóch grupach przedszkolnych: GRUPA „STARSZAKÓW” -(6 LATKI) -2 OSOBY,( 5LATKI)-2 OSOBY GRUPA „MALUSZKÓW”-(3,4,5 LATKI)-19 OSÓB Dzieci w naszym przedszkolu będą poznawały świat poprzez zabawę,śpiew, taniec a także wycieczki krajoznawcze i turystyczne. Oprócz zajęć obowiązkowych, za zgodą Rady Rodziców, dzieci będą korzystać z zajęć-rytmicznych. Również przedszkolacy będą korzystać z zajęć języka niemieckiego, religii, zajęć gimnastycznych,logopedycznych.